Географски факти за месеците септември и октомври 2024 г.

Представяме ви географските факти от нашата рубрика за месеците септември и октомври 2024 г.:

Септември:

1. Най-южно разположеният университет в света (54° ю.ш.) е Националният университет на Огнена земя, Антарктида и южноатлантическите острови. Той се намира в аржентинския град Ушуая и е основан през 2010 г.

2. Граничните контролно-пропускателни пунктове на България са 38, като най-голям брой (12) са разположени на границата със северната съседка Румъния. Това е и най-дългата граница на България - 470 km речна и 139 km сухоземна.

3. Единственият град в света, който е домакинствал Летните (2008 г.), както и Зимните (2022 г.) олимпийски игри, е китайската столица Пекин.

4.

5. Защитената местност „Тараклъка” е разположена в землището на плевенското село Градище. Тя е обявена през 1977 г. с цел опазване на уязвими растителни съобщества - вековна дъбова гора.

6. Най-дълго колонизираната от европейска сила съвременна държава е островната Кабо Верде. Тя е била под контрол на Португалската империя цели 514 години (1461 г. - 1975 г.)

7. В България има три села, чиито имена съдържат препинателен знак. Това са селата Даскал-Атанасово (обл. Стара Загора), Длъхчево-Сабляр (обл. Кюстендил) и

8. Водопадът Кхон, разположен по течението на третата най-дълга азиатска река - Меконг, представлява най-широкият водопад в света - близо 11 km (10 738 m).

9. В България са обявени общо 11 природни парка. Най-новият сред тях е „Беласица”, който е обявен през 2007 г. Разположен по северните склонове на едноименната планина, той включва землищата на селата от Подгорието и на град Петрич. Паркът е известен с вековните си гори от бук и кестен, както и с естествени чинарови местообитания.

10. Към 2024 г. общо 9 държави използват валута, която носи името динар/денар: Алжир, Бахрейн, Ирак, Йордания, Либия, Кувейт, Тунис, Сърбия и Северна Македония.

11. Макар и да са разположени на близо 1200 km eдин от друг, българският град Мелник и чешкият град Мелник са известни със своето високачествено вино. Двата града са дефакто побратимени (чрез община Сандански). Чешкият Мелник е разположен близо до столицата Прага, в Среднобохемския край и е обитаван от близо 20 хил. души.

12. Най-големият по площ остров, разделен между държави, е Нова Гвинея. Площта му - около 785 хил. кв. km, е поделена на 60% и 40% между Папуа Нова Гвинея и Индонезия. Границата между двете държави следва 141-вия меридиан с изключение на част от горното течените на реката Флай.

13. Връх Папия, висок 505 m (в други източници - 502), се издига в планината Странджа, близо до селата Варвара и Бродилово. Той е сред най-високите върхове по западното крайбрежие на Черно море, но достъпът до него е ограничен поради намиращо се там военно поделение.

14. Най-северното разположено метро се намира в столицата на Финландия - Хелзинки. Открито през 1982 г., днес влаковете се движат по 2 линии с 30 спирки, като превозват около 90 млн. души годишно. Най-северната му станция носи името Mellunmäki и обслужва едноименния квартал.

15. Поддържаният резерват „Савчов чаир“, разположен в Еленския Балкан, е обявен през 1968 г. Той се намира близо до великотърновското село Войнежа и обхваща вековна букова гора на възраст около 100 години.

16. Реката Гуавиаре представлява най-дългият приток на една от основните южноамерикански реки - Ориноко. Гуавиаре е дълга близо 1500 km, извира от Андите и е ляв приток на Ориноко. Tя се счита и за условна граница между Лянос Ориноко и Амазония.

18. Крепостта Аетос се намира северно от родопския град Смолян. Тя представлява късноантично и средновековно укрепление, изградено на възвишение в местността „Турлук“. Тук някога е съществувала градска църква с впечатляващи размери, като се предполага, че тя е била част от раннохристиянски манастирски комплекс.

19. Общо 4 държави имат знаме, на което са изобразени вълни: Белиз, Ел Салвадор, Кирибати и Никарагуа. Друго известно знаме с такъв елемент е това на отвъдморската територия Френска Полинезия.

20. Водосборният басейн на река Амазонка е единственият, който включва три притока с дължина над 3000 km: Мадейра, Пурус и Журуа.

21. Град Тополовград е разположен в подножието на планината Сакар. До 1934 г. той е носил името Кавакли, а през миналия век е бил известен с отглеждането на камили.

22. На днешната дата (22.09.2024) се отбелязват 116 години от обявяването на независимостта на България. На същата дата още една държава празнува своята независимост - Мали, която през 1960г. престава да бъде колония на Франция.

23. Река Оникс, дълга 32 km, представлява най-дългата река на Антарктида. Нейното течение преминава през долината Райт между ледника Лоуър Райт Глейшър и ез. Ванда. Реката е сезонна и тече за период от няколко седмици, по време на антарктическо лято.

24. Гюрген баир е най-високият връх на Дервентските възвишения (556 m). Той е разположен близо до българо-турската държавна граница, югозападно от село Крайново.25. Световният океан съдържа толкова сол, че ако се разпредели върху цялата суша, би се образувал слой, който е висок 166 метра!

25. Харат Хайбар е най-високият вулкан, разположен на Арабския полуостров (2093 m). Той се намира в уникална местност с множество други вулкани, които са известни като „Белите вулкани“ заради светлия цвят на застинала лава.

26. В България има няколко села, които носят име, съвпадащо с това на чужда столица. Едно от тях е селото Сараево, разположено в община Мизия. В миналото тук е действала спирка на вече демонтираната Дунавска теснолинейка Червен бряг - Оряхово.

27. Вулканът Апо, разположен на остров Минданао, е най-високият връх на Филипините, както и 24-ят най-висок връх на остров - 2954 m.

28. В България има няколко села, които носят име, съвпадащо с това на чужда столица. Едно от тях е селото Подгорица, разположено в община Търговище. С население от близо 500 души, то се нарежда сред най-големите селища в общината.

29. Реката Гауя е най-дългата река, протичаща изцяло на територията на балтийската държава Латвия (452 km). Част от течението на реката служи като граница с Естония. Любопитно е и това, че на реката е кръстен най-големият по площ латвийски национален парк.

30. Връх Тръна е най-високата точка на Септемврийския рид, част от планинската верига Средна гора. Той е висок 1276 m и е разположен в западната част на рида, близо до селата Очуша и Полянци.

Октомври:

1. Психрофитите (от гр. psychrós - хладен и phytón - растение) представляват растения, предпочитащи хладни и влажни местообитания. Те обикновено са нискорасли с дребни листа, характеризирани с бавен растеж и широко разпространени във високите ширини и планински територии.

2. Към 2022 г. коефициентът на безработица достига най-високи стойности във видинската община Макреш - цели 71,3%!

3. Най-големият френскоговорящ град не е Париж, нито пък Квебек. В момента първото място е заето от столицата на Демократична Република Конго - Киншаса, която има население от близо 17 млн. души.

4. Защитената местност „Мъртвицата“ е разположена близо до пловдивското село Поповица. Тя е обявена през 1978 г. с цел опазване на единственото по поречието на р. Марица и във вътрешността на страната естествено находище на бяла водна лилия.

5. Границата на Мохоровичич отбелязва зоната между земната кора и мантията. Тя е кръстена на хърватския географ и преподавател Андрия Мохоровочич, който стига до своето откритие през 1909 г.

6. Областният град Търговище не е единственото населено място в България, което носи това име. Освен него съществува и селото Търговище във видинската община Чупрене.

7. Най-големият въртящ се глобус, наименован Eartha, се намира в американския щат Мейн. Официално довършен през 1998 г., той е тежък около 2500 kg и има диаметър 12,5 m.

8.

9. Град Лилонгве е столица на Република Малави. Той е населен от близо 1 млн. души и е разположен в централната част на държавата, близо до границите с Мозамбик и Замбия. Подобно на държавата, на която е столица, градът споделя името си с воден обект - реката Лилонгве, дълга близо 200 km.

10. Броят на българските острови по течението на река Дунав е променлив, като някои източници отбелязват 64, а други - около 50. Тяхната обща площ наброява близо 90 кв. km - стойност, която е по-голяма от площта на град Видин, но по-малка от тази на град Русе.

11. В света има няколко реки, които преминават през повече от една столица. Рекордьорът е река Дунав, по чието течение са разположени градовете Виена, Братислава, Будапеща и Белград. Друг пример е река Сава, която протича през Любляна, Загреб и Белград.

12. В България има няколко села, които носят името на птици. Сред тях е родопското село Кос, което се намира в община Момчилград. През селото преминава реката Бююкдере, а близо до него е разположено скалното светилище „Апъкая“.

13. Лондон е европейският град, който е обслужван от най-много международни летища - общо 6: Лондон Сити, Гетуик, Хийтроу, Лутън, Саутенд и Станстед.

14. Към 2023 г. най-големият град по население в България, който е без статут на общински център, е Нови Искър - 13 384 души според данни от НСИ.

15. Пескадорският архипелаг, известен още като Пенху, е група от 90 острова, които са владение на Тайван. Те са разположени в югоизточната част на Тайванския проток и са известни със своите коралови рифове, поради които са и основна туристическа дестинация.

16. Защитената местност „Слона“ е разположена в землището на село Тодювци, община Елена. Тя е обявена през 1991 г. с цел опазване на вековна дъбова гора. Кръстена е на дървото „Слона“ - 1300-годишен летен дъб, висок 24 m и представляващ най-старото дърво в областта. За съжаление, от началото на 21-ви век то е напълно изсъхнало.

17. Връх Лоуган представлява най-високият връх в Канада и втората най-висока точка на Северна Америка (5959 m). Той е разположен в югозападната част на територията Юкон, в рамките на Националния парк Клуан.

18. Областта с най-много общини в България е Софийска - общо 22: Антон, Божурище, Ботевград, Годеч, Горна Малина, Долна баня, Драгоман, Елин Пелин, Етрополе, Златица, Ихтиман, Копривщица, Костенец, Костинброд, Мирково, Пирдоп, Правец, Самоков, Своге, Сливница, Чавдар и Челопеч.

19. Най-дълбоката река в света е Конго. Тя е втората най-дълга река в Африка (около 4700 km), като на места дълбочината ѝ достига впечатляващите 220 m!

20. Четири общини в България имат общински център, който е разположен извън техните територии. Това са общините Марица, Родопи, Тунджа и Добричка.

21. Към 2023 г. най-дълбоката отворена мина в света е американската „Бингам Каньон“, разположена в щата Юта. Тя е дълбока около 1210 m, като освен това държи рекорда за най-голям котлован и рекорда за най-голямо извлечено количество медна руда - над 17 млн. т.

22. Връх Ибър се издига в едноименния източен дял на Рила. Той е висок 2666 m, което го прави 39-ият най-висок връх в планината. Североизточните му склонове са стръмни и скалисти и се спускат към циркусната тераса на Сухото езеро, известно и като Ибърско.

23. Четири са държавите в Европа, които имат само един обект, част от Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО. Това са Андора, Сан Марино, Люксембург и Молдова. Освен това има и две държави без нито един обект - Лихтенщайн и Монако.

24. Защитената местност „Чибуклията“ е разположена в землището на шуменското село Хърсово, община Никола Козлево. Тя е обявена през 1991 г. с цел опазване на вековна церова гора и има площ от близо 32 ha.

25. На миналите избори за народни представители в България, проведени през юни месец 2024 г., най-висока активност на гласуване е отчетена в 23-ти МИР - София (41,61%) , а най-ниска - в Сливен (24,21%).

26. На днешния ден - 26 октомври, алпийската република Австрия отбелязва своя национален празник. На тази дата през 1955 г. е приет Закона за постоянен неутралитет, по силата на който Австрия става неутрална държава, а окупационните сили - Съветски съюз, САЩ, Франция и Великобритания, освобождават териториите ѝ.

27. България е разделена на 31 многомандатни избирателни района, като 26 от тях съвпадат с административното деление по области. Единствено София-град (23-ти, 24-ти и 25-ти МИР) и Пловдив (Пловдив - град и Пловдив - област) са поделени допълнително.

28. Най-често срещаният цвят, изобразен на национално знаме, е червеният. Според различни източници той присъства на 78% от всички знамена (148 държави).

29. Ако вземем предвид дължината на българските граници и броя контролно-пропускателни пунктове, то българо-турската е тази с най-малко гранични пунктове на километър, а именно средно един пункт на 86,3 km. Границата е дълга 259 km, а функциониращите ГКПП са Капитан Андреево, Лесово и Малко Търново.

30. Охос дел Саладо е вторият най-висок връх в Южна Америка и най-високият вулкан на света (6893 m). Той е разположен на границата между Аржентина и Чили, в един от най-сухите региони на света. Въпреки това тук е разположено малко кратерно езеро, което е сред претендите за най-високото езеро на света.

31. В България са обявени общо 11 природни парка. Най-малкият по площ сред тях е „Златни пясъци” - 1324 ha. Разположен е северно от град Варна и в днешно време обгражда едноименния курорт. Обявен е през 1943 г. с цел защита на ценни растителни и животински видове като келяв габър, мъждрян, храстовиден смин, сирийска чесновница и др.

Публикувано от boyan.petrov

Сподели

Снимка на деня

Пътят към долния град на Сибиу, Румъния

ггф