Представяме ви географските факти от нашата рубрика за месеците май и юни 2024 г.: Май: 1. Португалският език е официален в Ангола, Бразилия, Кабо Верде, Източен Тимор, Екваториална Гвинея, Гвинея-Бисау, Мозамбик, Португалия и Сао Томе и Принсипи. С близо 250 млн. говорещи, той е най-разпространеният език в южното полукълбо.
Присъединете се към безплатен уебинар, където ще разгледаме иновативни педагогически практики за използване на дигитални карти в часовете по география. В събитието ще разгледаме как може да разнообразяваме преподаването чрез платформата Google MyMaps и практическото ръководство за работа с нея.
Българският отбор по география отбеляза забележителни успехи на юбилейното 20-то издание на Международната олимпиада по география (iGeo), която се проведе в Дъблин и Мейнут, Ирландия. Въпреки че златен медал не беше спечелен тази година, нашите състезатели се завърнаха с три медала – един сребърен и два бронзови, доказвайки високото ниво на географското образование в България. Успехите на българските състезатели:
Вероятно всеки един от читателите ни знае кой е Нулевият меридиан и защо е познат още като Гринуички. Убедени сме, че и повечето са запознати със същността на Главния меридиан, неговата роля и приложение. Но замисляли ли сте се защо и кога всъщност Гринуичкият меридиан е избран за нaчален и съществували ли са други претенденти за това кой да бъде Нулевият меридиан? В следващите редове ще бъдат изяснени отговорите на тези въпроси, както и на други подобни.
На 4 септември 2024 г., от 13:00 ч. в зала 287 на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, ще се проведе официално представяне на новата магистърска програма „Приложна геоинформатика“. Събитието се организира от катедра „Геопространствени системи и технологии“ към Геолого-географски факултет и ще бъде достъпно и онлайн чрез платформата Zoom. По време на събитието ще се представи новата магистърска програма, с която обновяваме и осъвременяваме всичко, което сме постигнали с първата магистърска програма - ГИС и картография.
Открийте света на дигиталните карти с учебното помагало – перфектният избор за тези, които правят първите си стъпки в създаването на уеб карти. Подходяща за съвсем начинаещи, тази книга предлага ясно и разбираемо въведение в основните понятия, свързани с картографията. Ще научите какво представляват слоевете и базовите карти, как се изчисляват маршрутите в ГИС, как работи сателитното позициониране и как може да се събират данни на терен лесно и удобно в учебна среда.
Летните дни донесоха редица добри новини за общността на ГГФ в СУ "Св. Климен Охридски". Гл. ас. д-р Леонид Тодоров бе сред отличените от единадесетото издание на проекта “40 под 40” на "Дарик Радио". Инициативата има цел всяка година да показва 40 млади българи, които са "успешни, смели, търсещи новото, създаващи, развиващи България!”
На 9 август 2024 г. по решение на Общинския съвет проф. Ангел Велчев е обявен за почетен гражданин на гр. Земен. Това е поредно отличие за именития български географ.
Отново настъпи този момент от историята, в които светът сякаш е погълнат от олимпийските игри. Информационната вълна от спортния свят завладява социалните мрежи и трудно би било да останеш безучастен независимо дали става въпрос за откриващата церемония, българското участие или друг любопитен момент. Каква обаче е географията на едно такова грандиозно събитие като олимпиадата ще разберем в следващите редове, където ще обърнем внимание на няколко интересни факта, свързани с държавите по света и тяхната олимпийска история.
Copyright © 2022 - Geograf.bg