Автор на теста е Станчо Генчев, учител по география. Информацията за въпросите е заимствана от книгата „Природна география на континентите” с автори Румен Пенин и Димитър Желев, изд. Атласи, 2023 г. Успех!
Автор на теста е Станчо Генчев, учител по география. Информацията за въпросите е заимствана от книгата „Природна география на континентите” с автори Румен Пенин и Димитър Желев, изд. Атласи, 2023 г. Успех!
Представяме ви географските факти от нашата рубрика за месеците юли и август 2024 г.: Юли: 1. По течението на река Брезовска се намират общо 4 селища: град Брезово и селата Розовец, Зелениково и Чоба. Тя е дълга около 53 km, като представлява ляв приток на река Марица.
На 10 и 11 октомври 2024 г., Софийският университет „Св. Климент Охридски“ ще бъде домакин на вълнуващото събитие „Дни на Алжир“. двудневното културно-образователно изживяване ще предложи на посетителите поглед към уникалното наследство, съвременните предизвикателства и богатствата на Алжир – страната на древни цивилизации и модерни достижения. Програма за 10 октомври 2024 г., Аула 09:30 – 10:45: Официално откриване – Приветствени речи от министъра на туризма - г-н Евтим Милошев, Ректора на СУ - проф. Вълчев, проф. дн Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет, и Н. Пр. Месоуд Мехила, посланик на Алжир. В събитието ще участват представители на Министерството на външните работи, Министерството на културата и Министерството на туризма на България. 10:45 – 11:30: Панел „Културно и археологическо наследство на Алжир“ – проф. дн Климент Найденов ще представи най-значимите археологически и културни съкровища на Алжир, с акцент върху връзките между България и Северна Африка. 11:30 – 12:15: Панел „Туризмът в Алжир: Скрити съкровища на Северна Африка“ – Презентация от Мелат Несрин от Алжирското посолство, която ще разкрие тайните на алжирския туризъм, показвайки уникалните пейзажи и културни дестинации. 12:30 – 14:00: Обяд и кулинарна презентация в Централното фоайе, представени от Посолството на Алжир, което ще предложи на гостите автентични ястия от традиционната алжирска кухня, придружени от музика на живо. Гостите ще имат уникалната възможност да се насладят на вкусовете и ритмите на Алжир. Програма за 11 октомври 2024 г., АУЛА 10:00 – 11:00: Дискусия „Социално-икономическо развитие на Алжир“ – Н. Пр. Месоуд Мехила ще разгледа основните социално-икономически постижения на Алжир, както и възможностите за бъдещо сътрудничество с България в тези ключови сфери. 11:00 – 11:30: Панел „Алжирската музика и традиции“ – Презентация, която ще разкрие очарованието на музикалните традиции на Алжир и тяхното място в културното наследство на страната. 11:30 – 12:30: Панел „Образователен обмен: Възможности за студенти“ – Представители от Софийския университет и алжирски академични институции ще обсъдят възможностите за обмен на студенти и сътрудничество в академичната сфера. 12:30: Заключителен коктейл в Централното фоайе, където участниците ще имат възможност да се запознаят с официалните гости и организаторите, докато се наслаждават на неформална атмосфера и музика.
Предстои първото от поредица събития, посветени на пътешествията - „Магията на Изтока“, включващо представяне на книгата „Хай, Хай, Япония“ на Юлия Антонова-Мурата и на дейността на Explorers Club Bulgaria. Това ще се случи на 8 октомври 2024 г., вторник, от 11:00 ч., в Централното фоайе на Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
Стаята по география в СУ "Св. Климент Охридски" в град Костенец се сдоби с огромна по размери стенна карта. Тя показва територията на община Костенец с локациите на нейните най-важни забележителности. Картата е дело на екип от двама географи, които са специалисти в областта. Това са доц. д-р. Евгения Сарафова - съосновател на Географ.БГ и преподавател в Геолого-географския факултет на Софийския университет и Денис Урумов, който е студент във Виенския университет.
След лятната почивка дойде време и за подновяването на „Куизът на Географ БГ“. Неговото седмо издание се проведе на 27 септември. Този път събитието се реализира на сцената на Централни хали/Kaufland Bulgaria, а атмосферата бе уютна и най-важното географска. Седмото издание на „Куизът на Географ БГ“ бе организирано по проект „Млади посланици на науката“, част от Програма "София - град на младите и активните" на Столична община. Куизът беше част от събитията, които проектът е подготвил за Европейска нощ на учените.
Това животно е разпространено в Югоизточна Азия и ареалът му се простира от Североизточна Индия, п-в Индокитай, през островите Суматра, Ява, Калимантан до филипинския остров Палаван.
Завръщането на „Куизът на Географ БГ“ е факт. След голямата почивка през лятото идва ред и на септемврийското издание, което се явява седмо поред. Целта ни отново е да съберем феновете на географското познание и любителите на интелектуалните предизвикателства. Седмото издание на куиза ще се проведе на 27 септември 2024 г., петък, на сцената на Софийските централни хали. От 18:30 ч. ще имате възможността да присъствате на научно-популярна презцентация на географска тематика, а от 19:30 ч.
От 6 септември 2024 г. в посетителския център на Ботаническа градина “Борика” може да разгледате изложбата “Света гора – Атон през обектива на двама географи”. Авторите на изложбата проф. Румен Пенин и доц. Димитър Желев представят природата, историята и манастирите в Монашеската република с повече от 600 фотографии. Желаещите могат да разгледат и закупят книгата “Света гора, Атон. География на духовността. Фотопис на един географ” от проф. Румен Пенин. Заповядайте!
Представяме ви географските факти от нашата рубрика за месеците май и юни 2024 г.: Май: 1. Португалският език е официален в Ангола, Бразилия, Кабо Верде, Източен Тимор, Екваториална Гвинея, Гвинея-Бисау, Мозамбик, Португалия и Сао Томе и Принсипи. С близо 250 млн. говорещи, той е най-разпространеният език в южното полукълбо.
Copyright © 2022 - Geograf.bg