X географски фестивал Варна, 2025

Видео обръщение на проф. д-р Румен Пенин, председател на Организационния комитет, до участниците в Х Български географски фестивал (Варна, 2025), 26 април 2025 г.:   Видео приветствие на проф. дн Климент Найденов към участниците в Българския географски фестивал - Варна 2025 г.:

Представяме ви резултатите в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика „Географията и другите науки в един урок“. Поздравления за труда на нашите всеотдайни колеги - учителите по география. 

Представяме ви победителите в конкурса за фотография „Приключенска география“. Поздравления на всички участници за качествените фотографии! Снимки от България Първо място: „Клисура“; Автор: Благовест Иванов, гр. Велико Търново

Конкурсната надпревара бе отворена за участие за всички студенти и ученици, обучаващи се на територията на Република България или такива с българско гражданство, обучаващи се в чужбина. Тази година получихме десетки карти, създадени с разнообразен софтуер, техники за изработка и послания. Категория УЧЕНИЦИ Първо място – Кристиан Петров,  12. клас,  ППМГ "Никола Обрешков", Казанлък

Представяме ви победителите в конкурса за географски постер „География на образите”. Поздравления на всички ученици за труда и интересните постери! В следващите дни ще бъдат обявени и резултатите от останалите географски конкурси. До 7. клас Първо място: „Фотоволтаиците и земеделето: Конфликт или устойчиво бъдеще?“; Автор: Калина Шипкова; 7. клас; ППМГ "Никола Обрешков" - гр. Казанлък. 

Представяме ви победителите в конкурса за географски фотопис на тема „Моите географски открития“. Поздравления на учениците за страхотните фотописи, които са ни изпратили! До 7. клас Първо място – „Към върха на тишината - моето пътешествие до връх Безбог“; Автор: Никол Петрова; 6. клас; СУ "Иван Вазов" - гр. Своге.

Представяме ви победителите в конкурса за ученици – Географско видео ,,30 секунди география”. Поздравления на всички ученици за труда и добрите разработки! В следващите дни ще бъдат обявени и резултатите от останалите географски конкурси. До 7. клас Първо място – „Къде се крият екстремните места на Земята?“ - Автор: Огнян Пенев; 7. клас; ЧСУ "Увекинд" - гр. София

Присъединете се към Фейсбук групата на Българския географски фестивал за да не пропуснете важна информация, свързана с организацията на фестивала.

В програмата на Българския географски фестивал място отново ще заеме и студенският куиз. Традиционно за куиза ще бъдат осигурени приятни емоции и най-важното нови познания за всеки един участник. За студентите са предвидени няколко кръга с въпроси, а победителите ще получат различни географски награди. Събитието се организира в партньроство с Факултетния студентски съвет на ГГФ. Кой може да участва?

Конкурсната надпревара е за всички студенти и ученици, обучаващи се на територията на Република България или такива с българско гражданство, обучаващи се в чужбина. Темата на картографското съревнование е „Картите – езикът на географията”.

Поредната конкурсна надпревара от програмата на Българския географски фестивал 2025 г. е посветена на учителската общност. Националният конкурс за учители търси да отличи най-качествените и иновативни педагогически интердисциплинарни практики или проекти. Какъв е форматът? Всеки участник може да сподели своята осъществена практика чрез едно или няколко предпочетени средства: - текстово описание (до 3 стандартни страници);

Конкурсната надпревара е отворена за всички възрасти и за всички любители на географията с интерес във фотографията. Фотографското съревнование е на тема „Приключенска география” и е в две категории:

Поредната конкурсна надпревара от програмата на Българския географски фестивал 2025 г. е на тема "30 секунди география". В нея участниците трябва да изработят кратък видеоклип, който да е с оригинално авторско право и продължителност не повече от 30 секунди (подобно на видеата в TikTok формат). През тази половин минута трябва да се презентира географска информация, която да бъде представена по-интересен начин с помощта на видеокадри, текст, снимки или друго. Учениците ще бъдат разделени в две възрастови групи:

Темата на постерното съревнование е „География на образите”. Постерът е оригинална авторска форма в дигитален формат, в която учениците трябва да представят по оригинален визуален начин различни географски теми, процеси, феномени, уроци, проекти или друга сходна географска проблематика. Конкурсната надпревара е в две възрастови групи:

Темата на фотописното съревнование е „Моите географски открития”. Фотописът е оригинална авторска форма, в която със снимки и текст към тях се разказва за дадено място или преживяване. Примери за географски фотописи от България и света са достъпни в рубриката с фотописи на Географ БГ. Конкурсната надпревара е в две възрастови групи:

След фестивалите в Ямбол през 2015 г., Казанлък през 2016 г., Пазарджик през 2017 г., Русе през 2018 г., Стара Загора 2019 г., двата онлайн фестивала през 2021 и 2022 г., София 2023 г. и Бургас 2024 г. отправяме поглед към десетия по ред географски фестивал в България. На 26 и 27 април 2025 г. Варна ще бъде и географска столица на България, ставайки осмият град, приемащ Фестивала! Събитието ще се осъществи с подкрепата на Община Варна.

ггф