Това животно е разпространено в Югоизточна Азия и ареалът му се простира от Североизточна Индия, п-в Индокитай, през островите Суматра, Ява, Калимантан до филипинския остров Палаван.
Симпатичното екзотично животно бинтуронг (Arctictis binturong) е бозайник от сем. Виверови (Viverridae), наричани още пълзящи котки. Тези животни са с тъмносив или черен цвят със сравнително къси крака. Има отличителни бели мустаци. Достига дължина между 60 и 95 cm, а опашката му го удължава с още толкова. С нея то може да хваща предмети. Теглото му достига е 9 - 14 kg, но някои екземпляри достигат до 20 kg.
Бинтуронгите са нощни животни и обитават предимно дърветата. Движат се бавно и внимателно, не могат да скачат. Плуват и се гмуркат много добре. Живеят единично или на малки групи – обикновено семейство с малките си. Водеща в семейството е самката.
Хранят се предимно с плодове, а понякога с малки птици и яйца от гнезда, както и с насекоми. При възможност ловят и се хранят с риби. Избягват мършата. Понякога влизат в домовете на местните жители в търсене на храна, но не нападат хора.
Интересно е, че самката ражда два пъти годишно, като бременността ѝ е 90 дни. Могат да се родят от 1 до 6 малки. Живеят до 15 г. Но в зоопарк е отбелязан дълголетник, живял 25 г.
Приятна среща с няколко бинтуронги:
В някои страни бинтуронгите са домашни животни, лесно привикват и са доверчиви, но имат не особено приятен мирис. Месото им се счита за деликатес и се консумира в някои райони.
В редица страни предлагат екотурове за среща с това мило и интересно животно – ендемит за Азия.
Румен Пенин
Copyright © 2022 - Geograf.bg