Агенцията стартира нов уебсайт, където ще публикува снимки на DSCOVR всеки ден, показвайки въртенето на Земята за период от 24 часа (http://epic.gsfc.nasa.gov/).
Сателитът е съвместен проект на NASA и Националната администрация за океаните и атмосферата на Съединените щати, като основното му предназначение е да наблюдава космическия климат - излъчваните от Слънцето магнитни полета, например, които могат да увредят комуникационните системи на планетата ни. Сателитът е изведен в Космоса на бордана ракета Falcon 9 на компанията SpaceX през февруари и в момента е позициониран на приблизително 1,6 млн. km - точка на Лагранж 1, където гравитационното притегляне на Слънцето и Земята го поддържа стабилен.
От тази позиция се разкриват и впечатляващи гледки от Земята. За щастие спътникът е оборудван с камера за заснемане на прекрасните гледки, наречена EPIC (Earth Polychromatic Imaging Camera). Камерата всъщност е мощен телескоп, който прави серии от по десет фотографии на Земята на различни дължи на вълната - от ултравиолетово до близко инфрачервено. Червеният, зеленият и синият канал се съчетават, за да се получат цветни изображения с резолюция между 10 и 15 km на пиксел.
На уебсайта се публикуват фотографии, заснети от камерата преди 12 до 36 часа. Тъй като Земята е ярка, изображенията се правят със съвсем късо експониране - между 20 и 100 милисекунди. Снимките са придружени от информация за относителното местоположение на сателита спрямо Слънцето и времето, когато са направени. Всички изображения се архивират, така че можем да проследим различните позиции на Земята през изминалия ден.
Източник: ИА Фокус