Над половината от територията на Канада е покрита с тайга - от бреговете на Атлантическия до тези на Тихия океан. Канадците напълно осъзнават огромното природно богатство, с което разполагат. С цел опазването им за бъдещите поколения в естествения им вид, провинция Алберта обяви създаването на четири нови парка. Заедно с досега съществуващите защитени зони в Алберта се образува най-голямата защитена територия в природната зона на тайгата в света.
Четириите нови парка се присъединяват към вече съществуващия провинциален парк "Бърч Маунтинс" и носят имената "Казан", "Ричърдсън", "Бърч Ривър" и "Дилън Ривър". Всички с изключение на последния, граничат с националния парк "Ууд Бъфало", който е част от списъка на световното природно наследство на ЮНЕСКО, с най-голямата популация на бизони в Северна Америка. Общата площ на защитената територия е над 67 700 km2, което е почти площта на Република Ирландия или по-голяма площ от 76 независими страни в света.
Новите паркове са планирани още през 2012 г., но едва миналата седмица официално придобиха правен статут след дълги, трудни и продължителни преговори между природозащитници, плавитеството, местни индианци и големите компании, преработващи находищата на нефтени пясъци. В резултат се забранява голяма част от стопанската дейност, включително дърводобив и добив на полезни изкопаеми. Част от финансирането на проекта е поето от една от нефтодобивните компании, опериращи в района, с надеждата новите защитени територии да компенсират силната намеса на човека от добивните дейности.
Тайгата е незаменима част от глобалната екосистема, която превръща голяма част от атмосферния въглероден двуокис в кислород и органичен материал, което донякъде успява да компенсира нарастващите нива на този парников газ. Освен това служи за дом на редица редки видове от животинското царство, освен вече споменатия бизон, в гората всяка пролет се завръщат и редица прелетни птици.
Със сигурност в България има какво да научим от Канада. В епоха на безспорни климатични промени и очаквани тежки последици в дългосрочен план, тези гори са ценни не само като суровина.
Copyright © 2022 - Geograf.bg