Климатът на разположения в една от Задбалканските котловини град е преходен. През него се пресичат пътищата София - Бургас и Стара Загора – Велико Търново. Историята му е запечатала имената на бележити хора на духа - художници, композитори, актьори, както и на предприемчиви индустриалци.
Градът на хората на изкуството - Ненко Балкански, Иван Милев и Дечко Узунов, на композиторите Емануил Манолов и Петко Стайнов, на театралните дейци Любомир Кабакчиев и Стефан Попов. И не на последно място - столицата на Розовата долина и на тракийските царе.
Тук преди два века е създадена първата в България фабрика за розово масло. В първата четвърт на ХХ в. в града е преместено най-старото предприятие от отбранителната индустрия и най-голямото в сектор машиностроене в страната - днес „Арсенал" АД. Добре развитото машиностроене, е представено днес от предприятия като „М+С Хидравлик“, „Капрони“, „Зино“, „Суперабразив“, „Индустриалтехник“, „Катанимпекс ЕООД“, „Хидропневмотехника“, „Шипка ООД“. В града са концентрирани около 90% от мощностите в подотрасъл „Хидравлика и пневматика“ на страната. Произвеждат се струнни музикални инструменти и електропорцелан.
Туризмът в общината има утвърдени традиции и е с отлични предпоставки за бъдещо развитие на основата на близостта на града до живописния национален парк Централен Балкан. Предпоставка за това са и горещите минерални извори с лечебни свойства, намиращи се недалеч от населеното място.
В китното подбалканско градче днес се срещат древността и съвременният свят. В него може да бъде разгледана къщата, в която е живял и творил хумористът Чудомир, Тракийската гробница, Историческият музей „Искра", Етнографският комплекс, както и новоткритият Музей на фотографията. Единственият в света Музей на розата и етеричномаслените култури, се намира именно в този град. Недалеч от него са запазени и редица свидетелства за живота на траките - древният град Севтополис, Гробницата на Севт ІІІ, гробниците Оструша, Хелвеция и Грифоните.
Градът е побратимен на градовете Грас и Сент Ерблен във Франция, на Александрия и Луксор в Египет, на Верия в Гърция, на Толиати в Русия, на Кочани в Македония и Надканижа в Унгария, на Търговище в Румъния.
Това е Казанлък - градът-домакин на Българския географски фестивал през пролетта на 2016 г.
Очаквай скоро подробности за програмата на Български географски фестивал - Казанлък 2016!
7 Коментара - Заповядайте в града, който е домакин на Българския географски фестивал през 2016 г.!
Станислав Диков (непроверено) February 08, 2017
ОтговориTedi (непроверено) February 08, 2017
ОтговориMegui Koleva (непроверено) February 08, 2017
ОтговориБорис Казаков (непроверено) February 08, 2017
ОтговориКремена (непроверено) February 08, 2017
ОтговориХристина (непроверено) February 08, 2017
ОтговориДеница (непроверено) February 08, 2017
Отговори