Рангипо е неголяма планинска вулканична пустиня (ок. 1000 km²), приблизително колко е Софийската котловина, разположена в Централното вулканично плато (район, наречен Кайманава) в Северния остров на Нова Зеландия. Надморската ѝ височина варира от 600 до 1500 m н.в. Северно от нея се намира най-голямото езеро в Океания – Таупо (616 km²), също с вулканичен произход.
Формирането на Рангипо се дължи на разположените около него вулкани Руапеху, Тонгариро и Нгаурухое, които, от една страна, при активната си дейност са отложили различни вулканични материали, а от друга, предизвикват валежна сянка и така влияят на относително по-ниските валежи, характерни за района. Независимо от това през зимата понякога се наблюдават обилни снеговалежи. Общото количество на валежите достига до 1500 – 2500 mm, обикновено във вид на проливни дъждове, но вулканичните слаборазвити почви и пясъци не задържат водата, а местните силни ветрове водят до бързо изпарение и силна ерозия. Това е причината тук да се образуват вулканични пустинни ландшафти.
През Рангипо преминават няколко реки – Уайкато, Ухангаеху, а също и Томоваи, събиращи водите си от склоновете на вулкана Руапеху. По време на поройни валежи рязко увеличават обема на водата и се оттичат бързо.
Островите Нова Зеландия се отличават с висока степен на ендемизъм сред растителния и животинския свят. Растителността в пустинята е оскъдна, предимно треви и храсти, някои от които са ендемични, като храста Halocarpus bidwillii, наричан планински или блатен бор, който по външен вид прилича на нашата хвойна. Тук ендемичен вид е и тревата Chionochloa rubra, известна и като червена трева, растяща на гъсти растителни туфи.
В района се среща и ендемичният представител на птиците - новозеландският сокол (Falco novaeseelandiae).
Пустинята е практически необитаема, като градчето Уайоури се намира в южната част и в близост има военен полигон, а на север се разполагат няколко ферми.
През Рангипо преминава единствено национален път №1, известен и като Пустинния път, свързващ южните части на острова с езерото Таупо. За кратки периоди пътят е затворен през зимата поради суровите условия – снежни бури, заледявания и навяти преспи сняг.
Част от пустинята попада в Национален парк Тонгариро, който е най-старият национален парк в Нова Зеландия и е обявен от ЮНЕСКО за обект на световното наследство на смесени културни и природни ценности. Той е обявен през 1887 г. и е шестият национален парк, създаден в света.
В пустинята Рангипо са снимани редица култови сцени от филма „Властелинът на пръстените“ – Черната порта на Мордор, марша на наемниците от южните земи на Средната земя и др.
Румен Пенин
Използвани източници:
http://www.newzealandnz.co.nz/destinations/waiouru.html
https://www.doc.govt.nz/parks-and-recreation
Copyright © 2022 - Geograf.bg