Представяме ви географските факти от нашата рубрика за месеците май и юни 2024 г.:
Май:
1. Португалският език е официален в Ангола, Бразилия, Кабо Верде, Източен Тимор, Екваториална Гвинея, Гвинея-Бисау, Мозамбик, Португалия и Сао Томе и Принсипи. С близо 250 млн. говорещи, той е най-разпространеният език в южното полукълбо.
2. В България има две села, носещи името Мечка. Те са разположени в областите Русе и Плевен. До 1950 г. официалното наименование на село Оборище, близо до което преди 148 години е проведено Оборищенското събрание, също е Мечка.
3. Вах е най-дългата река (403 km) в Словакия. Тя се образува от сливането на двете съставящи реки - Черни Вах, извираща от Ниските Татри, и Бели Вах, извираща от Високите Татри. При град Комарно се влива в Дунав, като представлява деветият по дължина приток.
4. Към 2024 г. тролейбусен обществен транспорт съществува в 10 български града: София, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, Пазарджик, Сливен, Враца и Хасково.
5. В 12 от 16-те федерални провинции на Германия е напълно забранено да се танцува на обществено място през деня, на който се пада Разпети петък.
6. На територията на България са разположени общо 340 защитени зони към екологичната мрежа НАТУРА 2000. Сред тях Мандра-Пода, обхващаща голяма част от Мандренския язовир, е с най-много защитени видове - общо 177.
7. Само две държави имат изобразена книга на своето знаме: Доминиканската република - Библията, показваща Йоан 8:31-32, и Мозамбик - отворена книга, символизираща образованието.
8. Първият електрифициран жп участък в България свързва София и Пловдив. 156-километровата отсечка е пусната в експлоатация през 1963 г. Днес пътуването с влак между двата града отнема около 2 часа и 45 минути.
9. Изоденсите (от гр. ísos - еднакъв, равен и лат. densus - плътен) представляват линии, които свързват точки с еднаква стойност на плътността на въздуха. Терминът може да се срещне и за изолинии на плътността на скалите.
10. Река Тополница извира от Същинска Средна гора и е четвъртият най-дълъг приток на река Марица. Тя преминава през 11 населени места, сред които: град Копривщица и селата Душанци, Петрич, Мухово, Поибрене, Лесичово, Калугерово, Динката, Памидово, Юнаците и Драгор.
11. Тихоокеанската държава Тонга е на първо място в света по дял на мормони - 63,5% от населението. Друго място на света, което се приближава до този процент вярващи, е амеркиканският щат Юта.
12. Резерват „Ардачлъка“ е обявен през 1950 г. с цел опазване на естествено находище на елова гора. Той е разположен на северните склонове на Котленска планина, между селата Боринци и Стрелци.
13. Задва е най-дългата река (179 km), която се намира изцяло на територията на Унгария. Тя извира край град Шалготарян, близо до границата със Словакия, а при град Солнок се влива в Тиса.
14. Към 2021 г. 66,3% от заетите лица в община Антон са ежедневни трудови мигранти към други общини. По този показател тя е на първо място в България, а на второ се нарежда намиращата се наблизо община Чавдар.
15. Язовирът „Кариба“, разположен на границата между Зимбабве и Замбия, представлява най-големият по обем изкуствен водоем (180 куб. km). Той заема едноименната клисура на река Замбези, запълнена в периода 1958-1963 г. при построяването на язовирната стена.
16. В България общо 14 общини имат морски излаз - Шабла, Каварна, Балчик, Аксаково, Варна, Аврен, Долни чифлик, Бяла, Несебър, Поморие, Бургас, Созопол, Приморско и Царево.
17. В разнообразния ни свят е пълно с географски двойници. Пример за такива са островните държави Сейнт Лусия и Шри Ланка, които въпреки различната площ, имат сходна форма.
19. В България има няколко населени места, които носят името на птици. Едно от тях е кърджалийското село Лебед, което е разположено в община Джебел. Старото му име е Гьолджук (от тур. „езерце, локва“). Близо до селото, в подножието на крепостта Устра, се намират тектонските по произход Лебедови езера.
20. Връх Дуарте е най-високият връх в Доминиканската република, на остров Еспаньола и на Антилите. Висок 3101 m, той е разположен в планината Кордилера Сентрал. Кръстен е на Хуан Пабло Дуарте - един от основателите на карибската държава.
21. Към днешна дата сайтът на БДЖ показва само една възможност за пътуване с влак от Кърджали до Силистра, която отнема 24 часа и 12 минути и изисква прекачване при Димитровград, София и Лакатник. Пътуващият обаче може да си спести близо 7 часа, ако потърси отделна връзка през Бургас или Горна Оряховица и в случай, че няма закъснение.
22. Пирамидата на Бол е малък остров в Тасманово море, представляващ надводна част от нек - стълбовидно застинало магмено тяло, запълващо гърлото на вулкан. Предполага се, че това е най-високата единична вулканска скала на Земята - 572 m.
23. Към 2021 г. видинската община Бойница е с най-голям дял на населението над 65-годишна възраст (55,4%) и заедно с община Грамада и Невестино - сред трите в България със стойност на показателя над 50%.
24. В чест на светите братя Кирил и Методий са построени над 80 паметници в различни кътчета на света като Словакия, Чехия, Русия, Унгария, Украйна, Германия, САЩ и др. Кръстени на тях са и два върха на антарктическия остров Ливингстън.
25. Според Passport Index само 7 страни имат паспорт, оцветен в черен цвят: Нова Зеландия, Република Конго, Палестински територии, Малави, Ангола, Таджикистан и Тринидад и Тобаго.
26. В България има няколко населени места, които носят името на птици. Сред тях е кърджалийското село Ястреб, което е разположено в Източните Родопи. Освен това има и села, кръстени Ястребна, Ястребино и Ястребово (2х).
27. Близо 730 млн. души (около 9% от населението на света) обитават острови. В списъка на 10-те най-населени влизат Ява, Хоншу, Великобритания, Лусон, Суматра, Мадагаскар, Минданао, Тайван, Салсет и Борнео.
28. Към 2021 г. делът на населението в селища с обществена канализация е най-нисък в област Разград – 41,5% (при 74,8% в страната).
29. Африка е континентът с най-много държави без излаз на море - общо 16: Мали, Нигер, Чад, Буркина Фасо, Централноафриканската република, Южен Судан, Етиопия, Уганда, Руанда, Бурунди, Замбия, Малави, Зимбабве, Ботсвана, Лесото и Свазиленд. Следващ в класацията е Европа с 14 държави.
30. Защитената местност „Гъстите дъбчета“ е обявена през 2004 г. с цел опазване на естествена вековна дъбово-благунова гора. Тя се намира в землището на пловдивското село Бегово.
31. Държавата с най-краткото име на български език е Чад. Тя е и единствената, която се изписва само с три букви. Към четирибуквените държави спадат Ирак, Иран, Оман, Того, Гана, Куба, Чили, Перу и Лаос.
Юни:
1. В България има 7 села, които са кръстени Ново село. Освен това съществуват селата Новоселище, Новосел, Новоселец, Новоселци и Новоселяне. Близо до Русе пък се намира селото Новград.
2. В разнообразния ни свят е пълно с географски двойници. Пример за такива са северноамериканското езеро Мичиган и скандинавската държава Швеция.
3. В света има няколко места, чиито знамена приличат на българското. Едно от тях е полският град Люблин, разположен в историческия регион Малополша. През 1569 г. тук е подписан договорът, с който се основава обединената Полско-литовска държава, известна още като Жечпосполита.
4. Знамената на само две държави изобразяват карта: Кипър - контурна карта в медено-жълт цвят, символизиращ големите запаси на медна руда на острова, и Косово - контурна карта в златен цвят.
5. Във финландския град Тампере е построена индустриална сграда, която е кръстена на Плевен и по-конкретно обсадата на града в хода на Руско-турската война, в която участие вземат и финландци. В миналото тук е действала голяма текстилна фабрика, която е била първата сграда в Скандинавия и в Руската империя, осветена чрез електричество. Днес тук се помещават известна бирария и кино.
6. В югоизточна Турция е разположен градът Батман. Той обаче не носи името на известния супергерой от DC Comics, а на едноименната река Батман. Не е известно защо тя е кръстена така, но съществуват няколко версии. Една от тях е, че това е съкращение на намиращата се наблизо планина Бати Раман. Батман също така е мерна единица за маса по време на Османската империя.
7. Великотърновската община Златарица се нарежда на последно място по брой свободни места за деца в детска градина, като на 100 деца се падат едва 54,9 свободни места. Подобно е положението в съседната община Антоново, където отношението е 55/100.
8. В България има няколко населени места, които носят името на птици. Сред тях са двете села Гарван, които са разположени в областите Габрово и Силистра. Освен това в област Хасково се намира селото Гарваново.
9. Националният парк „Гвиана“ се простира в частта на Френска Гвиана, където се намира Амазонската екваториална гора. Това е най-големият парк по площ (около 34 хил. кв. km) на територията на Франция и Европейския съюз. Достъпът до него е възможен само чрез самолет или чрез плавателен съд по реките Ояпок или Марони.
10. Въпреки ниската избирателна активност в България на изборите за Европейски парламент през 2024 г., държавата ни не е на последно място. То се заема от Хърватия, където едва 21,3% от имащите право са гласували.
11. Скалата на Бофорт се използва за определяне на силата на вятъра по визуална оценка. Приета е официално през 1963 г. от Световната метеорологична организация и е кръстена на английския адмирал Франсис Бофорт. Скалата е разделена на 12 бала, като след последния, който се използва за обозначаване на урагани (над 32,7 m/s), съществуват допълнителни 5.
12. Харманлийска река отводнява част от ридовете на Източните Родопи и част от Хасковската хълмиста област, като е десен приток на река Марица. Тя преминава през 7 населени места: град Харманли и селата Ночево, Тракиец, Конуш, Войводово, Малево, Диново и Брягово.
13. Най-дългият висящ мост към 2024 г. е „Чанаккале 1915“, който се простира над Дарданелите. С дължина на главния отвор от 2023 m, той изпреварва предишния носител на титлата - „Акаши Кайкьо“ в Япония. Мостът е построен през 2022 г. и е важна част от бъдещата автомагистрала О6, която трябва да подобри транспортната връзка между Източна Тракия и Aнадола.
14. Най-нисък резултат на държавния зрелостен изпит по БЕЛ през 2024 г. е отчетен в Шумен. Средният брой точки на областта наброява 50,4, което е с около 8 точки под средния брой на национално ниво.
15. Най-малката по население държава, печелила някога Европейското първенство по футбол, е Дания. „Червения динамит“ успява да се класира на турнира през 1992 г. на място на отстранения югославски отбор вследствие на развихрящия се военен конфликт на Балканите. На финала датчаните побеждават с 2:0 отбора на отново обединената Германия.
16. Резерватът „Бяла Крава“ е обявен през 1968 г. с цел опазване на вековна букова гора, както и едноименни карстови извори. Той се намира в Еленския Балкан, в землището на село Костел. В централната му част е разположено скално образувание, което наподобява формата на крава и което е дало името на защитената територия.
17. Националното знаме на Барбадос е прието през 1966 г. Представлява 3 равни вертикални ленти: две в синьо, символизиращи океана и небето, а средната е в жълто и отбелязва пясъците. В средата е разположен и счупен тризъбец, заимстван от колониалното знаме, на което Британия държи тризъбеца на Посейдон. По този начин е подчертано откъсването от статута на колония.
18. В България съществуват пет града, които са разположени изцяло над 1000 метра надморска височина. Четири от тях - Сърница, Доспат, Батак и Чепеларе, се намират в Родопите, а Копривщица - в Същинска Средна гора.
19. Най-населената държава в света, която не е печелила медал от Олимпийските игри, е Бангладеш (около 170 млн. души). Тя е пращала спортисти на всяко едно лятно издание от 1984 г. насам.
20. Златоградското село Фабрика е заличено през 2016 г. То е основано през 40-те години на миналия век във връзка с откриването на оловно-цинкови руди, които са изнасяни за Германия и Швейцария. Рудниците са национализирани от предприятието „Горубсо“, а селото е било обитавано от близо 5 хил. души и по това време е сред най-големите в Родопите.
21. Към 2024 г. най-дългата все още оперираща трамвайна система е тази на Мелбърн, която съществува още от 1885 г. Общата дължина на трамвайните релси в крайбрежния австралийски град наброява 250 km. Така близо 500 трамвая обслужват 1770 спирки и около 200 млн. пътници годишно.
22. Девет са планинските първенци, които се намират на държавната граница на България: връх Руен (Осоговска планина), Гоцев (Славянка), Радомир (Беласица), Огреяк (Влахина) Ильов (Малашевска планина), Било (Кървав камък), Милевец (Милевска планина), Руй (Руй) и Арамлия (Чудинска).
23. В Доминиканската република служителите на армията и на полицията нямат право да гласуват на избори. Това е предвидено, за да се ограничи тяхното влияние върху политическите процеси в държавата.
24. Към 2023 г. най-драстичната разлика между две съседни общини в България спрямо коефициента на естествен прираст е между Перник (-10,67‰) и Ковачевци (-54,69‰) - общо 44,02‰.
25. Еврифагите са всеядни животни, хранещи се с разнообразна храна от растителен и животински произход. Типични примери са хомякът, кафявата мечка, свинята, враната и много други.
26. Населеното място в България, което се намира на най-голямо разстояние от морски бряг, е видинското село Ясен. То е разположено на около 371 km по права линия от най-близкото море - Адриатическо.
27. Към 2022 г. България има по-висока стойност на брутния вътрешен продукт от девет американски щата: Върмонт, Уайоминг, Аляска, Монтана, Южна Дакота, Роуд Айлънд, Северна Дакота, Мейн, Делауер и Западна Вирджиния.
28. Най-големият по площ гръцки остров е Крит (8450 кв. km). Той също така е петият най-голям остров в Средиземноморието. Населен е от близо 620 хил. души, като най-големият град е Ираклио.
29. Близо до всяка една граница на България със съседна държава (с изключение на Гърция) е разположено село, чието име произхожда от това обстоятелство - село Граничак (близо до Сърбия), село Граничар (близо до Румъния), село Граничар (близо до Турция) и село Граница (близо до Северна Македония).
30. В разнообразния ни свят е пълно с географски двойници. Пример за такива са карибските държави Хаити и Тринидад и Тобаго.
Copyright © 2022 - Geograf.bg