Денят на Земята започва да се отбелязва през 1970 г., за да се демонстрира подкрепата за опазването на околната среда. Половин век по-късно честванията му се провеждат в над 193 страни, което го превръща в най-големия нерелигиозен празник в света. Мотото тази година е „Действия срещу изменението на климата – огромното предизвикателство на нашето съвремие“.

Денят на Земята успява да мобилизира над 1 млрд. души в цял свят чрез шестте компонента:
- Наука: Денят на Земята използва науката и новите технологии, като събира данни за качеството на въздуха, водата, замърсяването и човешкото здраве чрез измервания от над един милиард точки в света. Тази инициатива се развива съвместно с десетки основни партньори в научните и здравните общности, както и с водещи технологични компании.
- Застъпничество: Денят на Земята засилва директните връзки между технологичните иновации и климата и създава различни възможности за граждански ангажименти във всички страни по света и работа с хората, вземащи решения в световен мащаб, включително политиците, местните, регионалните и националните правителства и лидерите на корпоративния сектор.
- Доброволчество: Денят на Земята ангажира доброволци по целия свят за едномесечна световна програма, ръководена от доброволци „Голямото глобално почистване“.
- Образование: Денят на Земята изгражда екологична и климатична грамотност по целия свят. Работи се с учители, студенти, новатори и мислещи лидери, за да образова и активира ново поколение екологични лидери по целия свят.
- Събития: Денят на Земята е признат в световен мащаб като най-значимото събитие за граждански ангажименти на планетата, провеждащо се всяка година.
- Артисти за Земята: Природата е изправена пред огромни предизвикателства – загуба на биологично разнообразие, замърсяване и изменение на климата. Изкуството се присъединиява към науката, за да разпространи проблемите около изменението на климата сред по-широка аудитория.