Имейл : hello@geograf.bg
Телефон : (+359) 89 443 1427
Вход
Регистрация
За кое съкровище се отнася написаното: „Съкровището се появява от земята при земеделска обработка на терена през 1972 г. и както повечето подобни паметници, е намерено случайно. Състои се от четири сребърни купи с форма на пресечен конус, сребърен съд с две дръжки, наричан в древността кантарос, две кръгли апликации, две масивни сребърни гривни, чиито краища са оформени като змийски глави, бронзов съд със сребърна лента, фрагменти от други бронзови съдове…“
Съкровището от Равногор
Съкровището от Якимово
Съкровището от Величково
Съкровището от Кралево
За кое съкровище се отнася следният текст: „През 1937 г. няколко войника откриват съкровище от сребърни монети в глинен съд. Съдържа тетрастатери на тракийското племе Дерони. Всяка от монетите е с тегло 38.9 - 40.65 гр. Съкровището е единствено по рода си в света…“
За кое съкровище се отнася следният текст: „Открито е през есента на 1972 г. от 22-годишния багерист Райчо Маринов и е най-голямото археологическо откритие на миналия век. Най-голямата група от златни предмети, откривана до момента в света повече от 3000 златни предмета с общо тегло над 6 kg и най-чистото злато, сътворено от човешка ръка…“
Борованско съкровище
Летнишко съкровище
Варненско съкровище
Луковитско съкровище
За кое тракийско съкровище се отнася следният текст: „Намерено е през 1974 г. от Трайчо Великов Стоев при есенна оран на почвата в местността „Сиври Тепе“. Представлява царски ритуален сребърен сервиз с позлата, състои се от пет съда – три ритона с протомета на бик, кон и сфинкс, каничка и купа...“
За кое тракийско съкровище се отнася следното описание: „Изровено е случайно от местен орач през 1953 г. Състои се от 15 сребърни съда – 6 чаши, 5 фиали и 4 кани. Включва още и 3 непълни гарнитури от конски амуниции Съхранява се в Регионалния исторически музей в Ловеч. …“
За кое тракийско съкровище се отнася следното описание: „Открито случайно на 9 май 1963 г., когато местни текезесари решили да си построят нов овчарник. Когато започнали да копаят попаднали на бронзов съд, а вътре в него намерили сребърни предмети. В него били разпознати 23 сребърно – златни елемента за конска амуниция, с богати сюжети…“
За кое тракийско съкровище се отнася следното описание: „Открито в началото на 1985 г. от тракториста Иван Димитров. Това е най–голямото по своите размери съкровище, откривано на територията ни. Състои се от 108 фиали, 54 канички и 3 чаши, т.е. общо 165 предмета от сребро с висока проба, някои от които – позлатени“.
Рогозенско съкровище
Панагюрско съкровище
Вълчетрънско съкровище
Хотнишко съкровище
За кое златно съкровище се отнася следното описание: „През 1957 г. археологът Никола Ангелов открива съкровище, което съдържа 44 златни предмета: 4 кръгли пластини, 39 златни халки и една спирала. Общото тегло на съкровището е 312 г. Намереното съкровище става известно на света като…“
За кое тракийско съкровище се отнася следният текст: „Намерено през 1924 г. случайно при копане на лозе. То е най–голямото тракийско златно съкровище, открито на територията на България и включва 13 златни предмета с общо тегло 12,5 кг…“
За кое златно съкровище се отнася следното описание: „Открито през 1949 г. съвсем случайно от тримата братя – Павел, Михайл и Петко Декови. Съкровището е принадлежало на Одриския владетел Севт III. Съдържа девет златни съда с общо тегло 6,163 кг чисто злато…“
Copyright © 2022 - Geograf.bg