Статии

Представяме ви „Трънските динозаври“ – тениска, вдъхновена от вълнуващите открития на учените от Националния природонаучен музей при БАН. През последните няколко години екипът на изследователите доц. Латинка Христова и ас. Владимир Николов разкрива все повече детайли за древните обитатели на днешните български земи. Те буквално преобръщат представите ни за миналото и правят открития, заради които трябва да се пренаписват учебниците. Всяко лято учените осъществяват своите теренни изследвания в района на град Трън на границата между Западното Средногорие и Краището. Именно там те разкриват страница по страница летописната книга на древния живот.

Проведе се четвъртото издание на „Куизът на Географ БГ“ през втория сезон! Четиринадесетото издание на куиза се състоя на 23 април в аудитория 272 на Софийския университет. Атмосферата на куиза бе страхотна, а събитието отново донесе много емоции и географски знания. 

„Географ БГ” продължава традицията да предлага интересни и полезни четива в различни направления на съвременната география. Излезе от печат новата книга на проф. Румен Пенин „Природен календар”.

Четвъртото издание на „Куизът на Географ БГ“ за новата година предстои едва след седмица. Целта ни отново е да съберем любителите на географското познание и интелектуалните предизвикателства. Поредното издание на куиза ще се проведе на 23 април 2025 г., сряда, от 19:45 часа. Събитието ще се състои в сградата на Ректората на Софийския университет - аудитория 272, трети етаж на Северното крило. 

Присъединете се към Фейсбук групата на Българския географски фестивал за да не пропуснете важна информация, свързана с организацията на фестивала.

На 15 април от 19:00 часа ви каним на събитието "Научно кафене в Халите: Глобусите - цялото земно кълбо в дланта ни".

В програмата на Българския географски фестивал място отново ще заеме и студенският куиз. Традиционно за куиза ще бъдат осигурени приятни емоции и най-важното нови познания за всеки един участник. За студентите са предвидени няколко кръга с въпроси, а победителите ще получат различни географски награди. Събитието се организира в партньроство с Факултетния студентски съвет на ГГФ. Кой може да участва?

През 2011 г. с моята приятелка Нори направихме едномесечно пътешествие в Нова Зеландия, като обиколихме редица интересни географски обекти и в Южния, и в Северния остров на страната. Предварителният маршрут, който съгласувахме с туристическа агенция в Крайсчърч, включваше както известни, така и по-малко известни, но не и за нас, природни забележителности. За част от посетените обекти може да се прочете на тези линкове:

Представяме ви географските факти от нашата рубрика за месеците януари и февруари 2025 г.: Януари: 1. Най-дългата вътрешна граница в рамките на Шенгенското пространство е тази между скандинавските държави Швеция и Норвегия - общо 1630 km. 2. Голямо ново е село в област Търговище, община Търговище. Към 2024 г. населението му наброява около 1200 души. То е спирка на пътническите влакове, свързващи Горна Оряховица и Шумен.

Министерският съвет със свое решение от 26.03.2025 г. определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяване на четири региона за планиране от ниво 2, както следва:

„Куизът на Географ БГ“ със своето третото издание през втория сезон! Тринадесетото издание на куиза се проведе на 26 март в аудитория 272 на Софийския университет. Атмосферата на куиза бе страхотна, а събитието отново донесе много емоции и географски знания. 

Завърши проект „Визия 2045“ - инициатива, разработена от Независимият институт по околна среда, Берлин, Германия, с координатори Национален доверителен екофонд (НДЕФ) и Географ БГ от българска страна и партниращи организации от Полша и Словения, както и общо 12 пилотни училища от трите държави. 

Присъединете се към безплатен уебинар, по време на който ще разгледаме иновативни педагогически практики за използване на дигитални карти в часовете по география, история, както и в начален етап. В събитието ще разгледаме как може да разнообразяваме преподаването чрез платформата Google MyMaps и практическото ръководство за работа с нея. Специален гост ще бъде Кристиан Кирилов, който ще сподели своя опит в работата с дигитални карти с ученици от различни възрасти.

Третото издание на „Куизът на Географ БГ“ за новата година предстои едва след седмица. Целта ни отново е да съберем любителите на географското познание и интелектуалните предизвикателства. Поредното издание на куиза ще се проведе на 26 март 2025 г., сряда, от 19:45 часа. Събитието ще се състои в сградата на Ректората на Софийския университет - аудитория 272, трети етаж на Северното крило. 

Страници

ггф