Статии

Въведението в ГИС и работата с пространствени данни са важни за много хора и професии.В YouTube вече има видеа за първите стъпки в процеса - как се инсталира софтуера, как се добавят различни видове данни, базови карти, атрибути, селекция и предстои да се качат за редакция на данни и оформяне на карти. Надяваме се да бъдат полезни за начинаещи, а когато напреднете - пълно е с ресурси, демонстрации и идеи на английски език. Абонирайте се за канала, за да научавате нови неща по темата.

Конкурсната надпревара е за всички студенти и ученици, обучаващи се на територията на Република България или такива с българско гражданство, обучаващи се в чужбина. Темата на картографското съревнование е „Картите – езикът на географията”.

Поредната конкурсна надпревара от програмата на Българския географски фестивал 2025 г. е посветена на учителската общност. Националният конкурс за учители търси да отличи най-качествените и иновативни педагогически интердисциплинарни практики или проекти. Какъв е форматът? Всеки участник може да сподели своята осъществена практика чрез едно или няколко предпочетени средства: - текстово описание (до 3 стандартни страници);

Конкурсната надпревара е отворена за всички възрасти и за всички любители на географията с интерес във фотографията. Фотографското съревнование е на тема „Приключенска география” и е в две категории:

Поредната конкурсна надпревара от програмата на Българския географски фестивал 2025 г. е на тема "30 секунди география". В нея участниците трябва да изработят кратък видеоклип, който да е с оригинално авторско право и продължителност не повече от 30 секунди (подобно на видеата в TikTok формат). През тази половин минута трябва да се презентира географска информация, която да бъде представена по-интересен начин с помощта на видеокадри, текст, снимки или друго. Учениците ще бъдат разделени в две възрастови групи:

Второто издание на конференцията FOSS4G Bulgaria ще се проведе на 7-8 март 2025 г. с разширена програма и практически работилници.

Темата на постерното съревнование е „География на образите”. Постерът е оригинална авторска форма в дигитален формат, в която учениците трябва да представят по оригинален визуален начин различни географски теми, процеси, феномени, уроци, проекти или друга сходна географска проблематика. Конкурсната надпревара е в две възрастови групи:

Темата на фотописното съревнование е „Моите географски открития”. Фотописът е оригинална авторска форма, в която със снимки и текст към тях се разказва за дадено място или преживяване. Примери за географски фотописи от България и света са достъпни в рубриката с фотописи на Географ БГ. Конкурсната надпревара е в две възрастови групи:

Сн: https://www.facebook.com/CactusThiemann/ В покрайнините на мароканския град Маракеш се намира най-голямата кактусова градина в Африка, в която съжителстват над 150 вида от тези удивителни растения. Макар родината на повечето видове кактуси да е Централна Америка, те са намерили чудесни условия за развитие именно в тази градина.

Тази година, Институтът за изследване на климата, атмосферата и водите при БАН организира тържествено събитие за общо отбелязване на три важни дни: Международния ден на ледниците (21.03), Световния ден на водата (22.03) и Деня на метеорологията (23.03). Тържественото събитие ще се състои на 21.03.2025 г. (петък) от 10 ч в Големия салон на БАН.

„Куизът на Географ БГ“ със своето второ издание през втория сезон! Дванадесетото издание на куиза бе второ за новата 2025 година. Събитието се проведе на 18 февруари в бар „The Grumpy Dwarf“. Атмосферата на куиза бе страхотна, а събитието отново донесе много емоции и географски знания. 

Проф. Ангел Велчев е роден през 1935 г. в гр. Земен, Пернишка област. Завършва география в С „Св. Климент Охридски“ (1958 г.) със специализация по геоморфология, картография и геология. До 1970 г. работи последователно като възпитател, учител и методик в бившия Пернишки окръг, като същевременно публикува популярни материали във вестници и списания, сред които в-к „Ехо“, сп. „География“ и „Турист“. Благодарение на неговите усилия е възобновена дейността на туристическото дружество в града, на което в продължение на 6 години е председател. През 1970 г.

Географските информационни системи са инструмент, чрез който се създават, обработват и презентират разнообразни видове географски (геопространствени) данни. В това обучение ще представим най-важните понятия, инструменти и възможности за работа с геопространствени данни, специално поднесени за начинаещи потребители. Програма на обучението

Второто издание на „Куизът на Географ БГ“ за новата година предстои едва след седмица. Целта ни отново е да съберем любителите на географското познание и интелектуалните предизвикателства. Поредното издание на куиза ще се проведе на 18 февруари 2025 г., вторник, от 19:45 часа. Локацията на събитието е добре позната - бар "The Grumpy Dwarf" на улица "Позитано" 3.

След фестивалите в Ямбол през 2015 г., Казанлък през 2016 г., Пазарджик през 2017 г., Русе през 2018 г., Стара Загора 2019 г., двата онлайн фестивала през 2021 и 2022 г., София 2023 г. и Бургас 2024 г. отправяме поглед към десетия по ред географски фестивал в България. На 26 и 27 април 2025 г. Варна ще бъде и географска столица на България, ставайки осмият град, приемащ Фестивала! Събитието ще се осъществи с подкрепата на Община Варна.

Страници

ггф