Статии

В периода 29.06-04.07.2025 г. столицата на Литва – Вилнюс беше домакин на XI Европейска олимпиада по география. На нея присъстваха отбори от по 8 души от 16 държави. Събитието събра две състезания в едно: Европейската олимпиада с Балтийската олимпиада по география. Състезанието се провежда по формата на Международната олимпиада по география и включва задачи, разпределени в рамките на 3 дни: писмен тест, теренна работа и мултимедия.

Представяме ви брой 9 на е-списание „Географ“. За различните аспекти на географията - наука, образование, проекти, пътешествия, любопитности и личности! Искрено благодарим на всички, които помогнаха по един или друг начин този брой да стане реалност! Приятно четене!

Проведе се шестото издание на „Куизът на Географ БГ“ през втория сезон! Шестнадесетото издание на куиза се състоя на 25 юни в аудитория 272 на Софийския университет. Атмосферата на куиза бе страхотна, а събитието отново донесе много емоции и географски знания. 

Изданието „Learn QGIS, Fifth Edition“ официално е достъпно за предварителна поръчка в Amazon! Автори на изданието са доц. д-р. Евгения Сарафова и Иван Иванов.  Четивото е насочено изцяло към QGIS, защото той е водещият ГИС инструмент с отворен код и според авторите поддържа всичко - от климатични изследвания до градско планиране, реагиране при бедствия и разследваща журналистика. В изданието  ще научите:

Необикновеното, красиво и мистично природно образувание - продълговатата и „продупчена“ крайбрежна скала на брега на един от най-големите естуари в света на р. Сейнт Лорънс, отдавна се е превърнало в символ на канадската провинция Квебек. Известна е като скалата Персе – прободената или пробитата скала, наричана още „Пробитият остров“, с който завършва п-в Гаспе. 

Шестото издание на „Куизът на Географ БГ“ за новата година предстои едва след няколко дни. Целта ни отново е да съберем любителите на географското познание и интелектуалните предизвикателства. Поредното издание на куиза ще се проведе на 25 юни 2025 г., сряда, от 19:45 часа. Събитието ще се състои в сградата на Ректората на Софийския университет - аудитория 272, трети етаж на Северното крило. 

„Непознатите земи“ е една от новите и най-гледани рубрики на NOVA. В нея на фокус са географията и пътешествията по света. Вече няколко месеца всяка неделя в сутрешния блок „Събуди се“ зрителите имат възможността да се докоснат до чудесата на света, да открият скрити съкровища и да научат повече за непознати ритуали и традиции на далечни народи. Любопитните материали се изготвят от редица изследователи на Explorers Club Bulgaria. 

„Непознатите земи“ е една от новите и най-гледани рубрики на NOVA. В нея на фокус са географията и пътешествията по света. Вече няколко месеца всяка неделя в сутрешния блок „Събуди се“ зрителите имат възможността да се докоснат до чудесата на света, да открият скрити съкровища и да научат повече за непознати ритуали и традиции на далечни народи. Любопитните материали се изготвят от редица изследователи на Explorers Club Bulgaria. 

"Ако виждаш, знаеш и можеш повече, имаш дълг да направиш повече." - Мартин Атанасов

Проведе се петото издание на „Куизът на Географ БГ“ през втория сезон! Петнадесетото издание на куиза се състоя на 28 май в аудитория 272 на Софийския университет. Атмосферата на куиза бе страхотна, а събитието отново донесе много емоции и географски знания. 

Видео обръщение на проф. д-р Румен Пенин, председател на Организационния комитет, до участниците в Х Български географски фестивал (Варна, 2025), 26 април 2025 г.:   Видео приветствие на проф. дн Климент Найденов към участниците в Българския географски фестивал - Варна 2025 г.:

Представяме ви резултатите в Националния конкурс за учители за добра педагогическа интердисциплинарна практика „Географията и другите науки в един урок“. Поздравления за труда на нашите всеотдайни колеги - учителите по география. 

Представяме ви победителите в конкурса за фотография „Приключенска география“. Поздравления на всички участници за качествените фотографии! Снимки от България Първо място: „Клисура“; Автор: Благовест Иванов, гр. Велико Търново

Конкурсната надпревара бе отворена за участие за всички студенти и ученици, обучаващи се на територията на Република България или такива с българско гражданство, обучаващи се в чужбина. Тази година получихме десетки карти, създадени с разнообразен софтуер, техники за изработка и послания. Категория УЧЕНИЦИ Първо място – Кристиан Петров,  12. клас,  ППМГ "Никола Обрешков", Казанлък

Петото издание на „Куизът на Географ БГ“ за новата година предстои едва след няколко дни. Целта ни отново е да съберем любителите на географското познание и интелектуалните предизвикателства. Поредното издание на куиза ще се проведе на 28 май 2025 г., сряда, от 19:45 часа. Събитието ще се състои в сградата на Ректората на Софийския университет - аудитория 272, трети етаж на Северното крило. 

Страници

ггф