Разположена е на 4-та главна жп линия Русе - Подкова, в близост до Кърджали. Спирката е едно от най-живописните места по цялата отсечка. От нея се открива прекрасна гледка към чашката на яз. „Студен кладенец" – един от най-големите язовири в България (част от каскадата „Арда”). Всичко това се допълва от прекрасните плавни изививки на Източните Родопи. По залез последните слънчеви лъчи шарят водата на язовира в жълтооранжево, а скалите придобиват мек червен цвят. Всичко това превръща спирката в любимо място на трейнспотърите. Туристите, пътуващи с атракционни влакове избират спирката като задължително място за фотосесия.
Снимка: Атанас Гълъбов
Спирка Бъзовец е най-високо разположената спирка по жп линията Русе - Подкова. Разполага се на 897 m надморска височина в Централна Стара планина. Разположена между Радевци и Кръстец, често тя не е забелязвана от пътуващите с бърз влак. Но за запалените екскурзианти и планинари Бъзовец е любимо място за снимки, разходки и излети, поради прекрасното съчетание от гледка, чист въздух и тишина, нарушавана само от песента на колелетата... Спирката е изходен пункт на няколко пешеходни туристически маршрута в Централния Балкан. Леснодостъпна е, като всички влакове, които преминават през спирката правят удобни връзки в гара Дъбово (за столицата) и в гара Горна Оряховица за Русе, Варна и Плевен.
Снимка: Wikipedia
Спирка Струя и междугарието Дъскотна – Комунари са едно от най-екзотичните места по 3-та жп линия София - Дъбово - Карнобат - Варна. Спирката е разположена между Карнобат и Синдел в Източна Стара планина. Непосредствено до спирката жп линията е издигната на виадукти над яз. „Цонево", на р. Камчия. От един от виадуктите се открива гледка към скалния феномен Чудните скали, резултат от карста и изветрянето. Районът е подходящ за летовищен туризъм, риболов и познавателен туризъм.
Снимка: Любен Стоянов
Снимка: Любен Стоянов
Снимка: Любен Стоянов
Разположена е до едноименното село Бисер в Югоизточна България (област Хасково). Спирката е разположена на 1-ва жп линия Калотина - Капитан Андреево. Известна е с чешмата, станала вдъхновение за написването на множество поеми, песни и стихотворения. Според легендата именно там се е състояла срещата между Гергана и турския паша. По тази легенда великолепният български поет Петко Славейков написва поемата „Изворът на белоногата”, поетът Ивайло Балабанов написва стихотворението „Похвално слово за българката" и пр.
Снимка: Владо Николчев, Прословутата чешма и градинка около нея
Разположена е по жп линията Кюстендил - Гюешево. През спирката минава влак едва няколко пъти седмично – и то най-бавният влак в България. Пътническият влак „Кюстендил - Гюешево” изминава разстоянието от 34 km за 1 ч и 50 мин. Но пък маршрутът на влака е неповторимо красив. Спирка Кършалево през лятото се превръща в зелен тунел. Всичко потъва в зеленината и свежестта на Чудинската планина. На спирката има чешма със студена и кристално чиста вода, от която пътници и машинисти пълнят вода.
Снимка: Любен Стоянов
Copyright © 2022 - Geograf.bg
14 Коментара - Железопътните спирки в България, които смайват с красотата си
Соня Григорова (непроверено) February 08, 2017
ОтговориЗорница Чолакова (непроверено) February 08, 2017
ОтговориЛюбен Стоянов (непроверено) February 08, 2017
ОтговориARTEfact (непроверено) February 08, 2017
ОтговориY@ (непроверено) February 08, 2017
ОтговориВ.Боева (непроверено) February 08, 2017
ОтговориИлия (непроверено) February 08, 2017
ОтговориКрасимир (непроверено) February 08, 2017
ОтговориХристиян Влъчков (непроверено) February 08, 2017
ОтговориГерге ле (непроверено) September 26, 2017
ОтговориДилян Г. (непроверено) September 26, 2017
ОтговориBobby (непроверено) September 26, 2017
ОтговориДилян Г. (непроверено) September 26, 2017
ОтговориГосподин Апостолов (непроверено) March 28, 2018
Отговори