Антрополозите и етномузиколозите твърдят, че няма общество без песни и по-конкретно, няма ритуал или тържество без придружаващ звук. Създаването на звуци в социален контекст е много древно. Научно изследване на морска раковина от вида Charonia lampas в пещера Марсулас, известна с пещерните си рисунки, в регион Окситания, Франция, доказва, че обитателите ѝ са я използвали като духов инструмент. Това е един от много редките примери, ако не и единственият за периода на палеолита, на музикален инструмент, изработен от голяма раковина, и първата за такава употреба, открита досега. Известно е, че праисторическите хора са превърнали много черупки в украшения и по този начин са им приписвали телесна символика. Тази раковина, със своята уникална звучност, както дълбока, така и силна с траен отзвук, дава информация за музикалността, непозната досега при обществата от късния палеолит.
Демонтрация от звука на раковината от преди 17 000 години. Източник: BBC
Марсулас е първата проучена пещера с рисунки в подножието на Пиренеите. Открита е през 1897 г. Раковината е открита на входа на пещерата през 1931 г. и първоначално се приема, че е използвана като церемониална чаша за пиене. Новите изследвания разкриват множество улики за човешки модификации, които я правят възможен музикален инструмент. Забелязва се отрязване на част от раковината, като по този начин се формира отвор с диаметър около 3,5 cm през който е поставена тръба за мундщук
Раковината е на голям екземпляр от вида Charonia lampas, който обитава скалистите дъна на североизточната част на Атлантическия океан. Черупката е с дължина 31 cm, ширина 18 cm и дебелина на стените до 0,8 cm.
По целия свят раковините са служили като музикални инструменти, призоваващи или сигнални устройства и свещени или магически предмети в зависимост от културите. Разпространени са в Океания, Нова Зеландия, Европа, Индия, Тибет, Япония, Индокитай, Нова Гвинея и др. Най-старите известни раковини в Средиземно море са от Древна Гърция. Тази раковина е уникална в праисторическия контекст, не само във Франция, но и в Европа, а може би и света. Тя предоставя нова информация за създаването на звук и музика в късния палеолит.
Източник: Fritz, C. , G. Tosello, G. Fleury, E. Kasarhérou, Ph. Walter, F. Duranthon, P. Gaillard, J. Tardieu. First record of the sound produced by the oldest Upper Paleolithic seashell horn. American Association for the Advancement of Science. DOI: 10.1126/sciadv.abe9510
Copyright © 2022 - Geograf.bg