На 20 март, понеделник, от 19:00 ч. организираме безплатен уебинар за учители, на който ще представим новото дигитално съдържание - Дигитална енциклопедия за бедствията.
Тя съдържа знание и изображения, както в стандартните енциклопедии, но и допълнителни дигитални ресурси, чрез които децата могат да видят и разберат много по-добре тази важна тема. Съдържанието е предназначено специално за деца, учители и родители, които искат да презентират темите за бедствията по начин, който е ангажиращ, интерактивен и подходящ за възрастта.
Съдържанието предоставя разнообразие от дигитални карти, дейности с виртуален глобус, географски данни, ГИС слоеве и други ресурси, за да помогне на:
Защо темата е актуална и важна?
Данните от националнопредставително проучване на обществената осведоменост относно управлението на риска от бедствия, проведено през месец май 2021 г. показват, че информираността на населението по отношение на бедствията, за които има вероятност да се случат в съответното населено място, е сравнително ниска (1). Според проучването всеки трети анкетиран (33%) посочва, че изобщо не е информиран по отношение на бедствията, за които има вероятност да се случат в неговото населено място. Определилите се като напълно информирани са едва 2%. Под половината от анкетираните показват познаване на възможностите за намаляване на въздействията и последиците от бедствия. Пълна липса на информираност се регистрира при 47% от респондентите.
В същото време събития като земетресенията в Турция от началото на февруари 2023 г., наводненията в Карловско от 2022 г. и многото пожари в последните години, ни напомнят колко важна е тази тема за цялото общество.
В дигиталното съдържание са включени набор от готови разработени практически дейности и материали, които обхващат различни видове събития:
Фокусът на темите не са самите бедствия като такива, а начините за презентирането им пред младите хора чрез готови набори данни, карти и интерактивни визуализации. Въпреки това, всяка тема започва с кратък обзор на съотвеното бедствие, а след него са представени готови презентации със стотици снимки, видео, аудио, карти, графики и различни видове интерактивно съдържание.
По време на уебинара ще бъде представено съдържанието, както и ще бъдат демонстрирани добри практики за комуникация на тези теми чрез методите на ГИС, с данни от спътници и други видове дигитално съдържание.
Участието в уебинара е безплатно. Записването става ТУК.
Copyright © 2022 - Geograf.bg