През последните няколко седмици в Европа се е настанила необичайно трайна суша и именно тази липса на валежи доведе до рекордно ниски нива на големите водни обекти в континента. Някои от най-големите реки, сред които Рейн, Майн, Дунав, По, Лоара и други, на места драстично са загубили водния си обем или са пресъхнали. Освен това температурата им е осезаемо по-висока, което застрашава редица биоорганизми.
По Майн и Рейн корабоплаването среща множество препятствия поради ниската дълбочина, а завишените температури на водата оказват негативно влияние върху разположената край Лоара атомна централа „Белвил“. Страните в Централна Европа изпитват сериозен недостиг на вода, като за целта се предвижда сформирането на кризисни екипи, както вече бе сторено във Франция. Именно западноевропейската държава е една от най-засегнатите страни, като статистиката показва, че тя е преживяла най-сухия си юли в историята.
Продължителната липса на валежи в комбинация с високите температури ще окажат и сериозно влияние върху развитието на земеделските култури и ще доведат до срив в добивите.
В България също се усеща европейската суша, като десетки реки тук са пресъхнали. Това особено си личи по бреговете на най-голямата река у нас – Дунав. На много места бе отчетено драстично понижаване на речното ѝ ниво, а на други почти липсва вода. От районите на Видин, Белене, Свищов и Силистра се появиха снимки, на които ясно се вижда описаното по горе състояние на реката.
Учените споделят, че това е шестият най-топъл месец юли в Европа според статистиката. Те също така апелират за ефективно използване на водните ресурси. Френският министър на зеления преход Кристоф Бешу сподели, че „адаптирането към тази реалност вече не е опция, а задължение“. Предвиждат се все повече такива епизоди, в които ще се редуват неблагоприятни климатични явления като големи засушавания и разрушителни бури, а техният интензитет и честота тепърва ще се увеличават.
Copyright © 2022 - Geograf.bg