Поради климатичните промени, температурата на Световния океан се увеличава средно с около 0,06 °C на десетилетие през последния век. Но това затопляне не е еднакво навсякъде. В Индийския и в западната част на Тихия океан се простира голям топъл басейн, който през последните десетилетия е удвоил размера си. Площта му към 2018 г. достигна около 40 млн. km2. Този разширяващ се топъл басейн не само влияе върху живота в океана, но и върху климата в различни части на света.
Температурата на повърхностната вода в топлия басейн са постоянно над 28 °C в периода ноември – април. През целия проучен период от 1900 – 2018 г. топлия басейн се разширява средно с над 2 пъти размера на България (230 000 km2) годишно. През последните десетилетия, от 1981 – 2018 г., темпът на затопляне се ускори, а увеличението на площта му нараства с около 4 пъти размерите на България (400 000 km2) всяка година.
Затоплянето е неравномерно в целия регион, по-голямо е в западната част на Тихия океан. Тази неравномерност създава температурен контраст, който усилва ветровете и влажността над региона и привлича топъл влажен въздух от Индийския океан.
Тези промени в Тихия и Индийския океан не влияят само на времето в тропиците. Наблюдава се взаимодействие с глобалната атмосферна циркулация; може да повлияе на всичко – от мусоните и Ел Ниньо до тропическите циклони и други екстремни събития, като горещи вълни и снежни бури в Северна Америка.
Разширяването на топлия басейн е свързано с променени валежи през зимата и пролетта в различни региони на планетата. В източното и западното крайбрежие на САЩ, Еквадор, централната част на Тихия океан, басейна на Яндзъ в Китай, Северна Индия и Източна Африка се наблюдават засушавания, докато басейнът на Амазонка, Северна Австралия, Югоизточна Азия и Югозападна Африка количеството на валежите се увеличава. Топлият басейн може да повлияе на валежите, като окаже влияние на допълнителни аспекти на общата атмосферна циркулация.
Copyright © 2022 - Geograf.bg