Катедра „Ландшафтознание и опазване на природната среда“ в съответствие с кандидат-студентския прием на Софийския университет обявява прием за неспециалисти в магистърска програма „Ландшафтна екология и природен капитал“. Документи за прием се премат до края на месец януари в Геолого-географски факултет - София, бул. Цар Освободител 15, ГГФ, каб. 261-А.
Срок на обучение: 3 семестъра
Форма на обучение: редовна/задочна (обучение срещу заплащане)
Прием: летен семестър
Ръководител: доц. д-р Биляна Борисова
бул. Цар Освободител 15, ГГФ, каб. 261-А
тел.: 02 9308 449
е-mail: billiana@gea.uni-sofia.bg
Учебен план - редовно обучение
Учебен план - задочно обучение
Обща информация и актуалност. Магистърската програма има за цел да подготвя висококвалифицирани специалисти със задълбочени теоретични знания, практически умения и компетенции в областите на ландшафтната екология, анализа и оценката на природния капитал, екогеохимията, мониторинга и управлението на околната среда, оценката на екосистемните/ландшафтните услуги, оценките на околната среда и екологичните експертизи, антропогенните промени в ландшафтната сфера, ландшафтното планиране и управление.
Успешно завършилите обучението придобиват професионална компетентност да: идентифицират, картографират, анализират и оценяват различни категории ландшафти и/или природно - антропогенни териториални комплекси; идентифицират, анализират и оценяват съвременните екосистемни/ландшафтни услуги на територията; разработват оценки на въздействието върху околната среда (ОВОС), стратегически екологични оценки и/или оценки за съвместимост по отношение на защитени територии от екологичната мрежа „НАТУРА 2000”; участват в и/или ръководят екипи при разработване на планове за управление на защитени територии и обекти; участват в създаването и/или оценяването на различни категории стратегически документи във връзка с планирането и управлението на територията в областта на ландшафтната екология и околната среда; идентифицират, анализират и оценяват проблеми във връзка със замърсяване на отделните компоненти на ландшафтите и околната среда като цяло.
*Неспециалисти са кандидати, придобили ОКС “бакалавър” или “магистър” по специалности и професионални направления (или свързани и/или произтичащи от тях), различни от: География, Туризъм, Регионално развитие и политика, Геология, География и биология, История и география, Екология и опазване на околната среда, Педагогика на обучението по история и география, Педагогика на обучението по български език и география, Педагогика на обучението по биология и география, специалности от направления Науки за земята и Аграрни науки.
Прием:
Сроковете за подаване на документи за прием се обявяват в Геолого-географски факултет за всяка конкретна сесия.
Продължителност и организация на обучението.
Обучението протича в 3 семестъра, в които са включени задължителни (първи и втори семестър) и избираеми дисциплини на модулен принцип (трети семестър). В първия (летен) семестър са включени задължителни подготвителни дисциплини в областта на ландшафтната екология, природната география на България, общата биогеография и географията на почвите, социално-икономическата география на България, устройството на територията и селищното планиране, въведението в ГИС и дистанционните методи. Блокът от задължителни дисциплини (втори семестър) представлява надеждна основа за професионалната реализация в областите на ландшафтната екология, природния капитал и управлението на околната среда. Той дава задълбочени знания и умения по отношение на: ландшафтното картиране и картографиране, природния капитал, геофизиката и геохимията на ландшафтите, геоекологичния мониторинг, приложното ландшафтознание, оценките на околната среда и екологичните експертизи. Профилиращото обучение (трети семестър) е структурирано в три модула: Антропогенно ландшафтознание, Екогеохимия и Природен капитал.
Образователно-квалификационната степен „магистър“ се придобива след успешно положени семестриални изпити и защита на дипломна теза.
Професионална реализация. Магистрите по програма „Ландшафтна екология и природен капитал” намират своята професионална реализация в: структурите на държавната администрация на национално и регионално ниво като експерти в областта на околната среда и ландшафтно-екологичното планиране; в правителствени и неправителствени организации, свързани с екологичната политика и защитените територии, консултантски и проучвателни фирми в областта на оценката на риска от замърсяване и мониторинга на околната среда, оценката на екосистемните/ландшафтните услуги, бонитацията на почвената покривка, хабитатното разнообразие на територията, биоразнообразието.
Магистрите от настоящата програма се реализират много успешно като специалисти в различни научни организации и висши учебни заведения в областта на ландшафтната екология, опазването на околната среда, дистанционните методи на изследване на природните ресурси, биоразнообразието. Магистърската програма е много добра основа за постъпване в образователната и научна степен „доктор” в посочените области.
Copyright © 2022 - Geograf.bg