Преминаването от постоянна дебела ледена покривка към тънък лед, който изчезва през лятото, ще има сериозни последици, отбелязват изследователите. Норвежкият полярен институт е предприел експедиция до Северния ледовит океан по време на най-студените месеци. Екипът издържа на екстремни температури и пълна тъмнина, за да събере данни за състоянието на леда по време на замръзването през полярната зима. В регион, намиращ се на около 800 km от Северния полюс, е изпратено съоръжение, което да плува заедно с леда.
Директорът на института Ян-Гунар Винтер казва, че измерванията, извършени през зимния период са изключително важни за създаването на по-точни модели на промените, които предстоят. “Почти не разполагахме с данни от Арктическия океан през зимата - с малки изключения, така че тази информация е от голямо значение за разбирането на процеса на замръзване през ранната зима, а ще останем тук и за разтопяването през лятото”, обяснява той. “Свидетели сме на нова ера, преминаваме от стар към млад тънък лед, а климатичните модели, които се използват понастоящем не улавят тези промени”.
Експедицията е провокирана от данни на американски учени, според които максималният обхват на ледената покривка на Северния ледовит океан е достигнал най-ниското си зимно ниво, откакто се правят сателитни измервания. Главната цел на изследването е да се проучат последиците от намаляването на т.нар. “многогодишен” лед и увеличаването на по-младия лед, който е и по-тънък. “Обикновено под едногодишния лед има много по-малко живот - многопластовият лед е с по-сложна структура, с повече гънки и обичайно там има повече живот”, обяснява д-р Хаакон Хоп, който ръководи екип от биолози, проучващи водите под леда. Експедицията има за цел и да направи всеобхватна оценка на всички ключови аспекти на този регион от Северния ледовит океан.
Д-р Полона Иткин поставя проследяващи устройства на ледените късове, чрез които ще се наблюдава движението и изтъняването на леда след края на експедицията през юни. “Искаме да разберем поведението на ледената покривка в тази част на Арктика в условията на, да го наречем, новия климат”, казва тя. Според учените данните, събрани от самия лед са безценни и ще предоставят база за сравнение с данните, получени от сателити и самолети.