Подобна на Земята екзопланета за първи път е наблюдавана от наземен телескоп

Северният оптичен телескоп (Nordic Optical Telescope) в Ла Палма - един от Канарските острови до западния бряг на Африка, е наблюдавал два пъти по-голяма от Земята планета при преминаването й пред поддържащата я звезда. За първи път планета от такава категория, обикаляща около приличаща на Слънцето звезда, е наблюдавана от наземен телескоп. 
 
 
Планетата 55 Cancri е засечена за първи път от космически телескоп през 2004 г. Тя има диаметър около 26 000 km, който е два пъти по-голям от земния. Далечната планета е осем пъти по-тежка от Земята, което я определя като супер-Земя. Такива са планети по-тежки от Земята, но значително по-малки от газови гиганти като Нептун и Уран. Макар че е необитаема, размерът и позицията на 55 Cancri около подобна на Слънцето звезда я причисляват към планетите, които биха могли да поддържат живот. 
 
 
Засичането на планетата с телескопа на остров Ла Палма показва, че обсерваториите на Земята могат да използват т.нар. транзитен метод или с други думи да следят за спадове в яркостта на звездите, които са индикация за преминаване на планета. До момента е потвърдено откриването на приблизително 2000 екзопланети, като се очаква този брой с все по-бързо темпо да се увеличава. 
 
 
Част от вътрешното оборудване на телескопа в Ла Палма, Канарски острови. Снимка: Уикипедия
 
 
Пет екзопланети обикалят около звездата 55 Cancri, която се намира на 40 светлинни години от Земята и е видима с невъоръжено око. Най-близо до звездата е планетата 55 Cancri. Тя прави една обиколка за 18 часа и когато премине между Земята и звездата майка, светлината на звездата намалява за период от два часа. През деня температурите на 55 Cancri достигат 1700оС – горещина, която може да разтопи метал. Това я прави твърде гореща, за да поддържа живот, но според учените изследването й може да помогне при характеризирането на други по-гостоприемни светове. 
 
 
Източник: ИА Фокус

Публикувано от dimitar.zhelev

Сподели

Снимка на деня

Големият площад в Модена, Италия

ггф