Пинакълс е неголяма пустиня в югозападната част на Австралия и е сред най-интересните природни обекти в националния парк “Намбунг” и в континента. Названието Пинакълс (The Pinnacles) може да се преведе като “върховете”, а също и като “пустинята с островърхите скали”. Тези скали са разположени на около 200 km северозападно от гр. Пърт и на около 20 km от гр. Сервантес, откъдето се организират обиколки на националния парк.
За първи път тази част от Австралия е посетена през 1658 г. от холандци, но по-късно има малко писмени източници за района на Пинакълс. През 1934 г. територията е обект на научни изследвания и интересът към тези странни скални образувания се засилва. Районът е обявен за резерват през 1967 г. и заедно с още два съседни резервата са в основата на образуването на националния парк “Намбунг” през 1998 г.
Сред пясъчната равнина се издигат странни и причудливи каменни образувания със заострени върхове с височина от 1 до 3 - 4 m. Броят им е няколко хиляди и те придават на района екзотичен вид.
Тези варовикови скални игли имат интересен произход, свързан с геоложкото минало на района и въздействието на външните релефообразуващи процеси. Те са и своеобразна природна научна база за изследване на палеогеографията на района.
Съществуват няколко хипотези за образуването на скалната основа и формираните впоследствие от еологенните процеси заострени скали. По самите скални кули може да се проследят различни по обхват, състав и наклон пластове, формирали се при образуването на органогенните варовици (преобладават черупчестите варовици, предимно от различни видове миди и корали). На някои от скалите се наблюдават по-малки и по-големи “шапки”, образувани от по-здрави варовикови пластове в сравнение с намиращите се под тях.
При изгрев и залез районът на Пинакълс е особено красив – сенките се местят и обгръщат скалите с магичен ореол.
Направете кратка видеообиколка на едно от природните чудеса на Западна Австралия:
https://www.youtube.com/results?search_query=Pinnacles+Loop+Track
Растителният и животинският свят се отличават с голяма степен на ендемичност и много от видовете се срещат само в тази част на континента.
Сред тези редки и като цяло сухолюбиви видове се отличава красивата акация - Acacia lasiocarpa, един вид санталово дърво (Santálum acuminátum), ароматната баджина (Pimelea suaveolens), кораловият храст (Templetonia retusa), медоносният папагалов храст (Banksia sessilis).
Характерни за местната растителност са няколко дървесни вечнозелени вида от род Banksia – банксия-свещ (Banksia attenuata), ягодова банксия (Banksia menziesii), портокалова банксия (B. prionotes) и др.
В района на Пинакълс и съседните части на националния парк се срещат интересни представители на австралийската фауна. Част от тях обитават само в Западна Австралия. Националният парк „Намбунг“ е дом на много диви животни - 8 вида бозайници, 128 птици, 15 влечуги, няколко вида риби и членестоноги и един вид земноводно.
Характерни обитатели тук са западното сиво кенгуру (Macropus fuliginosus), от гущерите - късоопашат сцинк (Tiliqua rugosa), пясъчен варан или гоана (Varanus gouldii), от нелетящите птици - австралийският ендемит черно какаду на Боден (Zanda baudinii), кръстено на известния френски изследовател Никола-Тома Боден, ему (Dromaius novaehollandiae) и др.
Тук има популация на застрашения реликтен вид килимов питон или австралийски диамантен питон (Morelia spilota), който е е възникнал през неогена преди около 11,5 млн. г.
Националният парк “Намбунг” и Пинакълс привличат много любители на природата и годишно посетителите надминават 200 хил. д.
Ако попаднете в Западна Австралия, отделете поне един ден, за да се докоснете до уникалната природа на тази част от света.
Използвани източници:
https://parks.dpaw.wa.gov.au/park/nambung ; https://web.archive.org/web/20110312062013/
https://www.australiascoralcoast.com/destination/pinnacles; http://www.dec.wa.gov.au/pdf/nature/management/nambung.pdf
Румен Пенин
Copyright © 2022 - Geograf.bg