Всеки, който се интересува от биогеография и зоология неведнъж е попадал на изключително интересни и красиви животни в различни части света. Някои от тях имат по-широко разпространение, а други се явяват ендемити и са характерни само за определени райони на планетата. Такива са т. нар. паунови паяци (Maratus), които се отнасят към по-дребните представители на големия клас Паякообразни (Arachnida). Родината на пауновите паяци е Австралия и само един вид се среща в Китай.
За първи път тези паяци са били обособени като отделен таксон през 1878 г. от немския учен Фердинанд Карш, работещ в Берлинския музей на естествознанието. Постепенно се откри нови видове паунови паяци.
Тези красиви малки същества достигат на дължина до 4 - 5 mm, но някои видове са още по-малки. За тях е характерен половият диморфизъм (разлика във формите на индивидите от различен пол на един и същ вид). По-голямата част от мъжките представители на пауновите паяци имат красива и ярка окраска на горната повърхност на корема. Това влияе особено при ухажването на женските индивиди. Често се използва и при конкурентните борби на мъжките индивиди. Доказано е, че тези паяци разпознават с острото си зрение и два цвята – ултравиолетово и зелено.
Тези паяци се отличават с интересен брачен танц. Когато е забелязан от женски паяк от неговия вид той повдига цветното коремче, приличащо на цветно ветрило, и се опитва да я привлече, като същевременно тупка с крачетата си. Така той изпраща визуални и вибрационни сигнали към желаната женска.
Интересен танц на паунов паяк:
Ако мъжкият продължи своя танц когато женската не се интересува, в много случаи тя се опитва да го атакува, убие и дори да се храни с него. В някои случаи тя може да направи това и след чифтосване – т.нар. сексуален канибализъм. Когато женската вече е имала контакт с друг мъжки подава сигнал, че не възприема желанията на танцуващия срещу нея мъжки индивид. Това води до прекратяване на танца и търсене на друга потенциална партньорка.
Сред пауновите паяци има голямо разнообразие на цветовете и устройството им. Тъй като са малки, те са предизвикателство за учените зоолози, изучаващи необятния видов свят на паяците. Трудно е откриване и заснемането им. Както всички живи същества, те имат своето важно място в биоразнообразието на планетата и в природните комплекси, които обитават.
Румен Пенин
Проф. Румен Пенин е автор на книгата „Природна география на континентите“. Не пропускайте възможността да си я поръчате онлайн от нашия сайт.
Източници:
https://en.wikipedia.org
https://inaturalist.ala.org.au/taxa/568008-Maratus-speciosus
https://www.abc.net.au/news/2016-05-27/sydney-scientists-adorable-peacock-spider
http://peckhamia.com/peckhamia/PECKHAMIA_98.1.pdf
https://www.theguardian.com/environment/2018/jul/22/two-new-peacock-spiders
https://www.peacockspider.org/
https://inaturalist.nz/taxa/53600-Maratus
Copyright © 2022 - Geograf.bg