В изследване, публикувано наскоро в журнала Geology, учени съобщават за откритието на фосилизирана тропическа гора в Шпицберген.
Крис Бери и екипът му от Университета Кардиф във Великобритания са открили вкаменелости от тропическо дърво - останки от древна тропическа гора. Смята се, че преди 380 милиона години Шпицберген се е намирал близо до Екватора и чрез движението на тектонските плочи е достигнал големите северни ширини, където се намира в момента.

Фосилизираните клони, намерени от изследователите са плауновидни. Плауновидните (Lycopodiophyta) са отдел растения, най-древната оцеляла днес група васкуларни растения, наред с Псилотовидните. Размножават се чрез спори при хетероморфна смяна на поколенията, като някои видове са изоспорови, а други - хетероспорови. Учените смятат, че интензивният растеж на тези дървета по онова време е помогнал да се намали количеството на въглероден двуокис в атмосферата. “Широко разпространено е схващането, че по време на геоложкия период девон е имало голям спад в нивото на въглероден двуокис в атмосферата - от 15 пъти сегашните нива до нива, близки до днешните,” казва Бери. “Най-вероятно еволюцията на дървесната растителност е довела до този драматичен спад, тъй като растенията са поглъщали въглероден двуокис както чрез фотосинтеза, така и чрез процеса на формиране на почви.”
Представител на Lycopodiophyta