Фондацията Ocean Cleanup (пр. англ. Почистване на океана) стартира първата си система, която цели да почисти "Голямо тихоокеанско сметище", огромно петно от плаващ боклук в Тихия океан, простиращо се между Сан Франсиско и Хавай. От общо пет "океански сметища" на Земята, това е най-голямото, с площ почти колкото Монголия.
Близо 700-метрова плаваща тръба с прозвището Уилсън, започва мисията си по почистване на пластмасата в Тихия океан тази седмица. Тя ще достигне своята дестинация във вторник, 22 октомври, като се очаква да започне работа в най-кратки срокове. Съоръжението представлява огромна плаваща по повърхността на океана тръба със закачена по цялата ѝ дължина мрежа. Цялата конструкция е прегъната в U-образна форма, в която ще събира плаващата пластмасата на и непосредствено под водната повърхност. На всеки няколко месеца кораб ще превозва насъбрания боклук до брега за рециклиране на пластмасата или депониране на неподходящия материал. По време на мисията си в Тихия океан, Уилсън ще бъде следен дистанционно чрез сателити. Непрекъсната сателитна комуникация съобщава текущата му локация в открития океан, директно в централата на Ocean Cleanup в Нидерландия.
По изчисления в момента в океана плават 150 млн. тона пластмаса, като тази цифра най-вероятно ще се утрои през следващото десетилетие. Този боклук оказва влияние както на природата и в частност морските обитатели, така и на цели индустрии като риболова и туризма. Освен това пластамасата в океана с времето преминава към все по-дребна и по-фина фракция, като накрая започва да се натрупва в живите организми и съответно в човешкото тяло чрез консумацията на морски продукти.
Проектът за плаващата тръба се разработва и тества от пет години, като през 2013 успешно събра повече от 2 млн. долара чрез колективно финансиране (на англ. crowdfunding), а оттогава фондацията разполага с бюджет от 30 млн. долара.
Хората зад проекта се надява да съберат 50 тона боклук до април догодина, а до 2040 да са почистили 90% от Световния океан.
Проектът е посрещан с противоречиви чувства сред научните среди. Някои експерти подлагат на съмнение дали подобна система е възможно да работи в мащабите на Световния океан. Друг сериозен проблем е, че Уилсън може да улавя само едра пластмаса, но тази, която попада в храносмилателната система на животните, спокойно преминава през мрежата. Някои дори се съмняват в устойчивостта на цялото устройство на бури и че почистващото съоръжение в крайна сметка може да се окаже нов боклук в океана.
Какъвто и да е резултатът обаче от работата на Уилсън, най-добре би било да решим проблема чрез превенция, като се опитаме да намалим общото количество боклук от нашето домакинство, както и много внимателно да премисляме изхвърлянето на каквито и да е отпадъци във водоеми и извън обособените за целта места.
Повече за замърсяването с пластмаса може да видите тук (английски): https://www.youtube.com/watch?v=RS7IzU2VJIQ
Copyright © 2022 - Geograf.bg