Представяме ви втората част от обектите, които бяха включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО през 2021 г. Те са общо 34, като част от културното наследство са 29 обекта и 5 природни.
Новите обекти от Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО (първа част)
Разположен западно от Рио де Жанейро, обектът олицетворява успешен проект, разработен преди повече от 40 години от ландшафтния архитект и художник Роберто Бурле Маркс (1909 – 1994) за създаване на „живо произведение на изкуството“ и „ландшафтна лаборатория“, използваща местни растения и въз основа на модернистични идеи. Започната през 1949 г., градината се отличава с ключовите характеристики, които определят ландшафтните градини на Бурле Маркс и влияят върху развитието на съвременните градини в международен план. Градината се характеризира с извити форми, обилно масово засаждане, архитектурни растителни аранжировки, драматични цветови контрасти, използване на тропически растения и включване на елементи от традиционната народна култура. До края на 60-те години на миналия век на мястото на най-представителната колекция от бразилски растения, заедно с други редки тропически видове. Над 3500 култивирани вида тропическа и субтропична флора растат в хармония с местната растителност на региона. Това е първата модерна тропическа градина, включена в Списъка на световното наследство.
Трансграничният обект се състои от 11 града, разположени в седем европейски държави: Баден (Австрия), Спа (Белгия), Франтишкови Лазне (Чехия), Карлови Вари (Чехия), Марианске Лазне (Чехия), Виши (Франция), Бад Емс (Германия); Баден Баден (Германия); Бад Кисинген (Германия), Монтекатини Терме (Италия) и град Бат (Великобритания). Всички тези градове се развиват около извори с естествена минерална вода. Те свидетелстват за международната европейска балнеологична култура, която се развива от началото на XVIII в. до 30-те години на миналия век, което води до появата на големи международни курорти, оказващи влияние върху градската типология около ансамбли от спа сгради като курхаус и курсаал (сгради и стаи за терапията), помпени помещения, питейни зали, колонади и галерии, предназначени да използват природните ресурси на минерална вода и да позволят практическата им употреба за къпане и пиене. Свързаните съоръжения включват градини, конферентни зали, казина, театри, хотели и вили, както и специфична за СПА инфраструктура за поддръжка. Всички тези ансамбли са интегрирани в цялостен градски контекст, който включва внимателно управлявана развлекателна и терапевтична среда в живописен пейзаж.
Църквата в Атлантида, със своята камбанария и подземен баптистерий, се намира на 45 km от Монтевидео. Вдъхновен от италианската палеохристиянска и средновековна религиозна архитектура, модернистичният църковен комплекс, открит през 1960 г., представя нова употреба на открити и подсилени тухли. Построена върху правоъгълен план на една единствена зала, църквата се отличава с вълнообразни стени, поддържащи подобен вълнообразен покрив, съставен от поредица от армирани тухлени гаусови сводове, разработени от Еладо Диесте (1917 – 2000). Цилиндричната камбанария, изградена с ажурна тухлена зидария, се издига от земята вдясно от главната фасада на църквата, докато подземният баптистерий е разположен от лявата страна на притвора, достъпен от триъгълен призматичен вход и осветен през централен окулус. Църквата предоставя виден пример за забележителните формални и пространствени постижения на съвременната архитектура в Латинска Америка през втората половина на XX век, въплъщавайки търсенето на социално равенство със свободно използване на ресурси, отговарящо на структурните императиви до голям естетически ефект.
Трансиранската жп линия свързва Каспийско море на североизток с Персийския залив на югозапад, пресичайки две планински вериги, както и реки, планини, гори и равнини и четири различни климатични зони. Започната през 1927 г. и завършена през 1938 г., железопътната линия с дължина 1394 km е проектирана и изпълнена в успешно сътрудничество между иранското правителство и 43 строителни предприемачи от много страни. Железницата се отличава с мащабите си и инженерните работи, необходими за преодоляване на стръмни маршрути и други трудности. Изградени са 174 големи моста, 186 малки моста и 224 тунела, включително 11 спираловидни тунела. За разлика от повечето ранни железопътни проекти, строителството на Трансиранската железница се финансира от държавния бюджет, за да се избегнат чуждестранни инвестиции и контрол.
Разположена в суха планинска област на Югозападна Саудитска Арабия, на един от древните търговски пътища на Арабския полуостров, културната зона Хима включва значителна колекция от петроглифи, изобразяващи лова, фауната, флората и начина на живот в продължение на 7000 години. Пътешествениците и войските, отсядащи на това място оставят изобилие от скални надписи и петроглифи през вековете, та до края на XX век, повечето от които са запазени в непокътнато състояние. Надписите са на различни азбуки, включително муснадски, арамейско-набатейски, южноарабски, тамудически, гръцки и арабски. Имотът и неговата буферна зона също са богати на неизкопани археологически ресурси под формата на карири, каменни конструкции, прегради, каменни инструменти и древни кладенци.
Обхващайки 42 698 ha субтропични гори на четирите острова, разположени в югозападната част на Япония, обектът образува дъга на границата на Източнокитайско море и Филипинско море, чиято най-висока точка, планината Ювандаке на остров Амами Ошима, се издига на 694 m над морското равнище. Изцяло необитаеми от хора, мястото е с голямо биологичното разнообразие с много висок процент ендемични видове, повечето от които са застрашени в световен мащаб. Срещат се ендемични растения, бозайници, птици, влечуги, земноводни, сладководни риби и ракообразни, включително например застрашеният заек амами (Pentalagus furnessi) и застрашеният дългоопашат плъх от Рюкю (Diplothrix legata).
Обектът се състои от седем съставни части, в коридор с дължина 80 km с топъл умерен и изключително влажен източен бряг на Черно море. Те предоставят поредица от най-типичните колхидски екосистеми на височини, вариращи от морското равнище до повече от 2500 m над него. Основните екосистеми са широколистни гори и влажни зони. Изключително влажните широколистни гори се състоят от много разнообразна флора и фауна, с много висока плътност на ендемични и реликтни видове, със значителен брой глобално застрашени видове. Тук се срещат приблизително 1100 вида растения, включително 44 застрашени вида и почти 500 вида гръбначни животни и голям брой безгръбначни видове. Мястото също приютява 19 застрашени животински вида, включително есетри.
Разположен в източното крайбрежие на Жълто море, на югозападното и южното крайбрежие на Южна Корея, обектът се състои от четири съставни части: Seocheon Getbol, Gochang Getbol, Shinan Getbol и Boseong-Suncheon Getbol. Мястото показва сложна комбинация от геоложки, океанографски и климатични условия. Биологичното разнообразие е голямо – над 2150 растителни и животински вида, включително 22 световно застрашени или почти застрашени вида. Срещат се 47 ендемични и пет застрашени вида морски безгръбначни.
Мястото е разположено по протежение на планинската верига Тенасерим. Обектът е с голямо биоразнообразие. Срещат се редица ендемични и световно застрашени растителни видове, които се припокриват с две важни зони за птиците и са известни с богатото си разнообразие от птици, включително осем световно застрашени вида.
Значителното изменение на границата на обекта, вписано за първи път през 1996 г., се простира от Зойдерзее в Muiden до устието на Бисбош. Тази модификация добавя новата отбранителна линия към съществуващата отбранителна линия на Амстердам, обект на световното наследство. По-специално, разширението илюстрира единна военна отбранителна система, която се основава на полдерите, хидравлични инсталации и на поредица от укрепления и военни постове, простиращи се на дължина от 85 km. Той също така включва три по-малки компонента: Fort Werk IV, Tiel Inundation Canal и Fort Pannerden близо до германската граница. Построени са в периода 1814 – 1940 г.
Построен на три близко разположени хълма в зцентралната част на Йордания, град Салт, е важна търговска връзка между изтока и запада. През последните 60 години от османския период регионът просперира от пристигането и заселването на търговци от Наблус, Сирия и Ливан, които натрупват богатството си от търговията, банкирането и земеделието. Този просперитет привлича квалифицирани занаятчии от различни части на региона, които работят за превръщането на скромното селско селище в процъфтяващ град с отличително оформление и архитектура, характеризираща се с големи обществени сгради и семейни резиденции, изградени от местен жълт варовик. Градското ядро на обекта включва приблизително 650 значими исторически сгради, излагащи комбинация от европейски стил Арт Нуво и неоколониален стил, съчетани с местните традиции. Града изразява толерантност между мюсюлмани и християни, които развиват традиции на гостоприемство.
Източник: ЮНЕСКО
Copyright © 2022 - Geograf.bg