В уводната част е направен кратък преглед на развитието на ландшафтознанието в България, като комплексна наука за разкриване на произхода, развитието, функционирането и пространствената структура на ландшафтите на дадена територия. Разгледана е нова интерпретация на някои възлови въпроси на съвременната структурата и динамиката на ландшафтите в съответствие с актуални аспекти в областта на ландшафтната екология. Включени са и новите разбирания за развитието на геоструктурите на територията на страната. Отделено е внимание на изменението на климатичните условия в пространствен аспект, като авторите стоят на позициите, развити от известния наш географ Димитър Яранов за постепенното изменение на климата под влияние на Средиземно море, както и за изменението на климатичните условия в най-ново време вследствие проявата на климатичните ритми в краткосрочен и дългосрочен план.
Особено място се отделя на биотата и на почвата, като на тази основа се разкриват структурно-функционални характеристики на ландшафтите, тяхната динамика, структура и развитие. При характеризирането на ландшафтите се използва ландшафтно-геофизичният подход и по-конкретно пространствено-времевият анализ и синтез на природно-териториалните комплекси (ПТК). Характеристиката е направена на ниво тип ландшафт, което е определен принос към разкриване на важни черти от произхода, функционирането и съвременното състояние на ландшафтите.
Представена е ландшафтна карта на типовете ландшафти в М 1:1 000 000. Разгледани са антропогенните трансформации в исторически аспект, като е обърнато внимание и на възможностите за възстановяване и рекултивация на комплексите.
Подобен тип издания запълват необходимостта от обобщаване и анализиране на ландшафтните изследвания у нас и адаптирането им към нивото и нуждите на съвременното географско образование във висшите учебни заведения на страната.
Трудът е принос към разкриването на съвременното състояние на природните комплекси в България и дава основа за развитие на по-нататъшни задълбочени изследвания на функционирането и динамиката им.
Изданието може да се намери в книжарниците в Софийския университет и Великотърновския университет.
Проф. д-р Румен Пенин
8 Коментара - Нов научeн труд: Ландшафти на България - пространствена структура
читател (непроверено) February 08, 2017
Отговоричитател (непроверено) February 08, 2017
Отговоригеограф (непроверено) February 08, 2017
Отговоричитател (непроверено) February 08, 2017
ОтговориТони (непроверено) February 08, 2017
ОтговориГеограф (непроверено) February 08, 2017
ОтговориТони, (непроверено) February 08, 2017
ОтговориГеограф (непроверено) February 08, 2017
Отговори