Нов гигантски телескоп ще се издигне в планините на Чили

Телескопът Магелан в Чили

Нов гигантски телескоп ще се издигне в планините на Чили

Проектът на Гигантския телескоп Магелан (Giant Magallan Telescope - GMT) премина през няколко външни оценки през настоящата година и ще навлезе във фаза на изграждане преди края й. Ако строежът върви по план, мегаскопът ще започне да наблюдава небето в началото на следващото десетилетие. 
 
Идейната визия на бъдещия мега телескоп в Чили. Графика: Уикипедия
 
 
Учените ще използват исполинското съоръжение, за да проучват природата на тъмната енергия и тъмната материя, за да намират и характеризират екзопланети и да търсят информация за формирането на първите звезди и галактики. Обсерваторията ще се изгради на чилийския връх Лас Кампанас, на височина около 2550 m. Мястото е заравнено за строежа чрез експлозия през март 2012 г. 
 
 
Гигантският телескоп ще има седем основни огледала с диаметър 8.4 m, което е най-голямото отделно астрономическо огледало, правено някога. Събрани заедно огледалата ще формират повърхност за събиране на светлина с диаметър 24 m. Завършеният телескоп ще има 10 пъти резолюцията на емблематичния космически телескоп Хъбъл на Националната космическа агенция на САЩ (NASA). Той ще има и седем по-малки огледала, които ще променят формата си, за да се справят с замъгляващите ефекти от плътната атмосферата на Земята. 
 
Изглед към обсерваторията Лас Кампанас в Чили, където в момента се намира телескопът Магелан. Снимка: Уикипедия
 
 
Всяко от 20-тонните основни огледала трябва да е съвършено оформено и изгладено. В повърхността им не може да има отклонение по-голямо от 20 нанометъра, което се равнява на дебелината на една молекула. Допълнителна трудност е изискването шест от огледалата да са леко извити, тъй като ще са подредени около едно центално симетрично огледало. Произвеждането и заглаждането на основните огледала, което се прави в Университета на Аризона в САЩ, е изключително сложно, казва директорът на GMT Патрик Маккарти, но едно от големите огледала вече е завършено, а по други две се работи. 
 
 
След въвеждането си в ескплоатация обсерваторията ще може директно да наблюдава и заснема системи от екзопланети. До момента само няколко планети извън Слънчевата система са заснети директно и всички те са подобни на Юпитер газови гиганти. 
 
Настоящият телескоп Магелан в очакване на по-големия си събрат. Снимка: Уикипедия
 
 
Източник: ИА Фокус
 

Публикувано от Анонимен (непроверено)

Сподели

Снимка на деня

Базиликата „Сакре кьор“ в Париж

ггф