Кратка география на летните олимпийски игри

Отново настъпи този момент от историята, в които светът сякаш е погълнат от олимпийските игри. Информационната вълна от спортния свят завладява социалните мрежи и трудно би било да останеш безучастен независимо дали става въпрос за откриващата церемония, българското участие или друг любопитен момент. Каква обаче е географията на едно такова грандиозно събитие като олимпиадата ще разберем в следващите редове, където ще обърнем внимание на няколко интересни факта, свързани с държавите по света и тяхната олимпийска история.

Paris 2024 Olympics River Seine Parade of Nations: Incredible boats from  the Opening Ceremony
Лодката на гърците от Олимпиадата в Париж

Във всички провели се 30 съвременни олимпийски игри (ако можем така да определим изданията от 1896 г. до днешни дни) участие са взели близо 230 страни, които са регистрирани в отчетите на Международния олимпийски комитет. Сред тях са държавите признати от ООН, както и някои независими страни, а списъкът се допълва от някои държавни и регионални формирования, които вече не съществуват. Разбира се тук влизат различни единици като СССР, Чехословакия, разделена Германия и други, но и други. Има няколко любопитни имена в този списък, сред които са Австралазия, Бохемия, френският протекторат Саар, Малайската федерация, Северно Борнео, Нидерландски Антили, Британски Западни Индии, и дори Южен и Северен Йемен. Изброените участват едва по няколко пъти и не са били обособено успешни, като единствено Австралазия се отличават със своето присъствие на Олимпийските игри в Лондон през 1908 г. и Стокхолм през 1912 г. Там атлетите на Австралия и Нова Зеландия грабват общо 12 медала, сред които 3 златни.

Just Sabahan things: Before the name 'Sabah' we were known as 'North Borneo'.  Also - North Borneo has some sporting records joining the Olympics if you  look it up :) : r/malaysia
Представителите на Северно Борнео от Олимпиадата в Мелбърн през 1956 г.
Jan Boersma: Without a sailing federation to winning Olympic silver for Netherlands  Antilles
Групата на Нидерландски Антили на Олимпийските игри през 1988 г. в Сеул

Любопитно е, че Олимпийските игри в Рио от 2016 г. са изданието с най-много представителни формирования – тогава участват 207 страни или отбори, докато тази година в Париж има представители на общо 206 групи. Това се дължи на факта, че спортистите на Русия и Беларус нямат право да се състезават, а вместо това е сформирана групата на Индивидуалните неутрални атлети. 

Олимпиадата с най-малко страни пък е нейното трето издание, което се провежда през 1904 г. в град Сейнт Луис, Мисури, САЩ. Тогава участие взимат едва 12 държави, САЩ грабват 83% от медалите, а Куба завършва на четвърто място в генералното класиране. 

The global games
Участниците на Олимпиадата в Сейнт Луис през 1904 г.

Сред страните с най-много участия можем да отличим няколко – Австралия, Франция, Великобритания, Гърция и Швейцария. САЩ държат рекорда за най-много домакинства на спортния форум – цели 4 пъти. Лондон и Париж пък са градовете, в които са се провеждали най-много пъти олимпийските игри – по три пъти, а с бъдещото провеждане на Олимпиадата в Лос Анджелис през 2028 г., калифорнийският град също ще се присъедини в елитната класация. Токио безспорно е най-големият град, който е бил домакин, докато Сейнт Луис е най-малкият такъв. Най-малката страна по население, в която се е провеждал форумът е Финландия, а най-малката по територия е Белгия. 

Antwerp 1920 Legacy
Архив от Олимпиадата в Антверпен през 1920 г.
OAH | The 1952 Olympic Games, the US, and the USSR
Кадри от откриващата церемония на Игрите в Хелзинки през 1952 г.

При медалите ситуацията е следната – САЩ имат над 2600, следвани от СССР с близо 1000, Великобритания, Франция и Германия (без да се броят медалите на ФРГ и ГДР, с които Германия би била на второ място в тази класация). България пък се намира на 21-во място със своите 224 медала, което за размерите на страната ни е изключителен повод за гордост. В класацията за най-много златни медали пък България е на 23-та позиция сред държавите в света. 

Водещите държави по брой медали. Прави впечатление присъствеието на по-слабо населените Унгария и Швеция в първите 10.

Най-голямата страна по население без олимпийски медал е Бангладеш. Със своите над 170 млн. души страната е осма в света по демографски потенциал, но за съжаление никога неин представител не е бил отличаван на олимпийските игри. Най-голямата страна по площ без олимпийски медал пък е Демократична република Конго, която е на единадесето място в класацията за териториални размери. Любопитно е и, че тя е втората най-голяма страна по население без олимпийски медал. От страните, които имат поне един медал, но нямат златен такъв най-голяма по население е Филипините, а по площ – Саудитска Арабия. 

Карта на страните без медал или златен медал

С успешното си участие на Игрите в Токио през 2021 г. Сан Марино пък се превърна в най-малката държава по население с медал. Със своите едва 30 хил. души тя задмина Бермуда, чието население е повече от два пъти по-голямо. 

San Marino wins first Olympic medals in history - ICMG
Първият медал на Сан Марино бе в спортната стрелба

Любопитна е статистиката за държавите с най-много медали на глава от населението. Там водач са Бахамските острови, при които на 1 млн. души се падат приблизително 55 медала. Те са следвани от Унгария, Финландия, Швеция и Дания, а на шеста позиция в тази класация е България. Положението при нас е следното – на 1 млн. души се падат средно по 32 медала. Страната ни също така е на девето място по най-много спечелени златни медали на глава от населението. На другият полюс е Индия, която е на дъното в класацията за брой медали на глава от населението (на 1 млн. души се падат 0,03 медала), а над нея са други държави с голямо население като Индонезия, Египет, Колумбия и Мексико. 

Среден брой медали на 1 милион души. Страните са подредени по брой златни медали, а вдясно пише средния брой на всички медали. Данните са валидни към 2021 г.

И тази година САЩ са на първо място по брой атлети – 592, което е над 5 % от броя на всички участници. С най-малко спортисти пък са страните Науру, Сомалия, Лихтенщайн и Белиз, които имат само по един представител. 

Може да бъде изображение с 1 човек и текстово съобщение
Спринтьорът Шон Гил е единственият представител на Белиз тази година

Повечето хора знаят, че олимпийските кръгове отговарят на континентите по света, но замисляли ли сте се защо са точно пет и кой цвят точно кой континент символизира? Олимпийският символ е създаден през 1913 г., но официалният му дебют е на Игрите в Антверпен през 1920 г. Тогава шестте цвята (заедно с белия фон) са репрезентирали знамената на всяка една държава участник на игрите. Всъщност няма символика в това кой цвят представлява всеки един от континентите. Знае се единствено, че петте ринга изобразяват Европа, Америка, Азия, Океания и Африка. Именно в този ред низходящо са подредени и регионите по общ брой медали, като със сигурност прави впечатление, че Океания със своите над 700 медала изпреварва Африка, чиито държави са завоювали едва 445. Африка е и единственият регион, в който не са се провеждали олимпийски игри. 

Ето как изглежда и класацията на тазгодишните игри към 31.07

Публикувано от boyan.petrov

Сподели

Снимка на деня

По плажовете на Панама

ггф