Отново настъпи този момент от историята, в които светът сякаш е погълнат от олимпийските игри. Информационната вълна от спортния свят завладява социалните мрежи и трудно би било да останеш безучастен независимо дали става въпрос за откриващата церемония, българското участие или друг любопитен момент. Каква обаче е географията на едно такова грандиозно събитие като олимпиадата ще разберем в следващите редове, където ще обърнем внимание на няколко интересни факта, свързани с държавите по света и тяхната олимпийска история.
Във всички провели се 30 съвременни олимпийски игри (ако можем така да определим изданията от 1896 г. до днешни дни) участие са взели близо 230 страни, които са регистрирани в отчетите на Международния олимпийски комитет. Сред тях са държавите признати от ООН, както и някои независими страни, а списъкът се допълва от някои държавни и регионални формирования, които вече не съществуват. Разбира се тук влизат различни единици като СССР, Чехословакия, разделена Германия и други, но и други. Има няколко любопитни имена в този списък, сред които са Австралазия, Бохемия, френският протекторат Саар, Малайската федерация, Северно Борнео, Нидерландски Антили, Британски Западни Индии, и дори Южен и Северен Йемен. Изброените участват едва по няколко пъти и не са били обособено успешни, като единствено Австралазия се отличават със своето присъствие на Олимпийските игри в Лондон през 1908 г. и Стокхолм през 1912 г. Там атлетите на Австралия и Нова Зеландия грабват общо 12 медала, сред които 3 златни.
Любопитно е, че Олимпийските игри в Рио от 2016 г. са изданието с най-много представителни формирования – тогава участват 207 страни или отбори, докато тази година в Париж има представители на общо 206 групи. Това се дължи на факта, че спортистите на Русия и Беларус нямат право да се състезават, а вместо това е сформирана групата на Индивидуалните неутрални атлети.
Олимпиадата с най-малко страни пък е нейното трето издание, което се провежда през 1904 г. в град Сейнт Луис, Мисури, САЩ. Тогава участие взимат едва 12 държави, САЩ грабват 83% от медалите, а Куба завършва на четвърто място в генералното класиране.
Сред страните с най-много участия можем да отличим няколко – Австралия, Франция, Великобритания, Гърция и Швейцария. САЩ държат рекорда за най-много домакинства на спортния форум – цели 4 пъти. Лондон и Париж пък са градовете, в които са се провеждали най-много пъти олимпийските игри – по три пъти, а с бъдещото провеждане на Олимпиадата в Лос Анджелис през 2028 г., калифорнийският град също ще се присъедини в елитната класация. Токио безспорно е най-големият град, който е бил домакин, докато Сейнт Луис е най-малкият такъв. Най-малката страна по население, в която се е провеждал форумът е Финландия, а най-малката по територия е Белгия.
При медалите ситуацията е следната – САЩ имат над 2600, следвани от СССР с близо 1000, Великобритания, Франция и Германия (без да се броят медалите на ФРГ и ГДР, с които Германия би била на второ място в тази класация). България пък се намира на 21-во място със своите 224 медала, което за размерите на страната ни е изключителен повод за гордост. В класацията за най-много златни медали пък България е на 23-та позиция сред държавите в света.
Най-голямата страна по население без олимпийски медал е Бангладеш. Със своите над 170 млн. души страната е осма в света по демографски потенциал, но за съжаление никога неин представител не е бил отличаван на олимпийските игри. Най-голямата страна по площ без олимпийски медал пък е Демократична република Конго, която е на единадесето място в класацията за териториални размери. Любопитно е и, че тя е втората най-голяма страна по население без олимпийски медал. От страните, които имат поне един медал, но нямат златен такъв най-голяма по население е Филипините, а по площ – Саудитска Арабия.
С успешното си участие на Игрите в Токио през 2021 г. Сан Марино пък се превърна в най-малката държава по население с медал. Със своите едва 30 хил. души тя задмина Бермуда, чието население е повече от два пъти по-голямо.
Любопитна е статистиката за държавите с най-много медали на глава от населението. Там водач са Бахамските острови, при които на 1 млн. души се падат приблизително 55 медала. Те са следвани от Унгария, Финландия, Швеция и Дания, а на шеста позиция в тази класация е България. Положението при нас е следното – на 1 млн. души се падат средно по 32 медала. Страната ни също така е на девето място по най-много спечелени златни медали на глава от населението. На другият полюс е Индия, която е на дъното в класацията за брой медали на глава от населението (на 1 млн. души се падат 0,03 медала), а над нея са други държави с голямо население като Индонезия, Египет, Колумбия и Мексико.
И тази година САЩ са на първо място по брой атлети – 592, което е над 5 % от броя на всички участници. С най-малко спортисти пък са страните Науру, Сомалия, Лихтенщайн и Белиз, които имат само по един представител.
Повечето хора знаят, че олимпийските кръгове отговарят на континентите по света, но замисляли ли сте се защо са точно пет и кой цвят точно кой континент символизира? Олимпийският символ е създаден през 1913 г., но официалният му дебют е на Игрите в Антверпен през 1920 г. Тогава шестте цвята (заедно с белия фон) са репрезентирали знамената на всяка една държава участник на игрите. Всъщност няма символика в това кой цвят представлява всеки един от континентите. Знае се единствено, че петте ринга изобразяват Европа, Америка, Азия, Океания и Африка. Именно в този ред низходящо са подредени и регионите по общ брой медали, като със сигурност прави впечатление, че Океания със своите над 700 медала изпреварва Африка, чиито държави са завоювали едва 445. Африка е и единственият регион, в който не са се провеждали олимпийски игри.
Copyright © 2022 - Geograf.bg