Коста Рика е разчитала почти изцяло на четири водни електроцентрали, чиито резервоари да били пълни, благодарение на обилните дъждове. Останалата част от енергийните нужди са били посрещнати с електричество, генерирано от вятър, слънце и геотермални системи.
Държавата има забележителна история на използване на възобновяема енергия. Миналата година обаче Коста Рика преживя засушаване и трябваше да прибегне до дизелово гориво. Електрическият институт има решение за такива ситуации. Одобрено е изграждането на геотермална електроцентрала на стойност 958 милиона долара, която ще се възползва от вулканичната активност в страната.
Туризмът е основен стопански отрасъл и правителството полага огромни усилия в опазването на природната среда
Малката държава с население 4,87 млн души се присъединява към увеличаващата се група от страни, разчитащи на възобновяема енергия. Потреблението на Исландия се покрива почти на 100% от възобновяема енергия. Хидроелектрическата стена на язовира „Итайпу", който принадлежи на Парагвай и Бразия, осигурява 100% от нуждите на Парагвай и около 85 от тези на Бразилия.
Екотуризмът в латиноамериканската страна е все по-популярен. Коста Рика се утвърждава като регионален лидер за прилагане на успешни практики по внедряване на екологосъобразни производства и добиване на зелена енергия
Геотермалният проект на Коста Рика ще се състои от три електроцентрали, първата от които ще генерира 55 мегавата, а другите две по 50 мегавата. Според предварителните изчисления произведеното електричество ще струва приблизително 5 цента на киловат час. Това ще помогне на Коста Рика да постигне целта си за въглеродна неутралност до 2021 г.
Източник: ИА Фокус
4 Коментара - Коста Рика - рекордьор в използването на зелена енергия
Вальо (непроверено) February 08, 2017
ОтговориВальо (непроверено) February 08, 2017
ОтговориВальо (непроверено) February 08, 2017
ОтговориВальо (непроверено) February 08, 2017
Отговори