Възобновяемата енергия е сфера с ключово значение, която динамично се развива. Изследване от 2011 г. на Калифорнийския университет и Станфорд посочва, че светът ще бъде захранван изцяло от чисти източници в рамките на следващите 20 до 40 години.
Сред възможностите за добив на “зелена” енергия особено интересни са приливите. Според анализи 20% от електричеството, потребявано във Великобритания, би могло да се добива от приливни централи.
Заливът Суонзи има високо ниво на приливи, достигащо 10.5 m. Това го прави идеално място за изграждане на електрическа централа. Проектът на групата, която стои зад идеята, предвижда издигането на стена с дължина 9.5 километра, която ще създаде изкуствена лагуна. В стената ще се помещават до 26 турбини, които водата ще задвижва, преминавайки в две посоки - при прилив и отлив.
Според първоначалните изчисления лагуната ще има производствен капацитет от 320 MW и би могла да осигури 120 години надеждно и предвидимо генериране на електричество. В допълнение към производството на електричество, лагуната ще бъде средище на изкуствата, образованието, както и място за развлечения и дейности по опазване на природата.
Концепцията е одобрена, за да бъде разгледана като инфрастуктурен проект с национално значение. Решенията за планирането и морските лицензи се очакват в началото на 2015 г.
Copyright © 2022 - Geograf.bg