Решението на индийското правителство е било огласено лично от министъра на околната среда и горите на Индия, който успоредно с признаването на специалния статут, е огласил забраната на всякакви представления, в които се експлоатират държани в плен делфини. Делфинариумите в южната азиатска страна ще бъдат затворени, а държаните в тях делфини – освободени. Решението идва като отговор на масираните протести в индийския щат Керала и околностите срещу принуждаването на морските бозайници да участват в шоу-програми за забавление на хората. Така Индия се превръща в четвъртата страна в света (след Коста Рика, Унгария и Чили), която забранява лова и държането в плен на китообразните бозайници.
Науката предоставя все повече доказателства за разума на делфините. Снимка: Уикипедия
Повод за признаването на цитирания специален статут е уникалната интелигентност и себеосъзнаване на делфините, които „разговарят“ със сложна система от телесни и акустични знаци, живеят в семейства и изразяват многопластови емоционални състояния, подобни на човешките. Според редица изследвания делфините имат човекоподобно самосъзнание и влизат в сложни форми на общуване с другите делфини, използвайки граматически структурирани „изречения“. Във връзка с горното от десетилетия насам се осъществяват научни изследвания с променливи резултати, насочени към това да се „разшифрова“ езикът на делфините и да се влезе в контакт с тях. Установено е, че делфините могат да разпознават своето собствено отражение, да използват инструменти и да запомнят абстрактни идеи. Те си служат със знаци, позволяващи им да разпознават своите приятели и членове на семействата им – подобно на личните имена при хората. Проявяват съчувствие и готовност да помагат на новородените и на болните – като например ги изтласкват към повърхността на водата, за да си поемат дъх (което се е случвало неведнъж и с давещи се хора, изтласквани към брега от делфините и спасявани по този начин).
В някои държави затварянето на делфини в аквариуми е незаконно. Снимка: Уикипедия
Движението за признаване на китовете и делфините като „личности“ със свои субективни права набра сили преди 3 години в Хелзинки, когато учени и специалисти по етика разписаха своеобразната Декларация за правата на китообразните бозайници. В нея те заявиха, че „всички китообразни – подобно на човека – имат право на живот, свобода и благополучие“. Сред подписалите Декларацията е и Лори Марино, изследователка на интелекта при китообразните, която изведе редица доказателства за умението на делфините да формират подобно на човешкото самопознание.
„
Дали България ще защити скоро делфините? Снимка: Уикипедия
Правният акт на индийското правителство, с който се признава статут на „личности“ на делфините, ще породи сериозни дискусии за правата на животните, които до този момент са разглеждани от съвременните правни системи единствено и само като „ресурс“ за стопанската дейност на хората. Ако животните са получавали някакъв по-специален статут, то е било за закрилата им като редки, ценни или изчезващи видове, които да се опазят за идните поколения – но само в интерес на хората и техните стопански нужди от „природни ресурси“. Днес се отваря нова страница, която е на път да преобърне представите ни за това кои сме „ние“ и кои са „те“ – в контекста на навика ни да мислим за човека като за „венец на природата“.
Оригиналният материал е публикуван в правния портал www.advocati.org през 2013 г. За още интересни правни казуси в България и чужбина може да посетите тяхната страница тук.