Апаратът Гея (Gaia) на Европейската космическа агенция (ЕКА), който беше изстрелян през декември 2013 г., вече се намира на 1,5 млн km от Земята и е готов за работа.
Гея ще използва гигапикселова камера, която има почти 1000 мегапиксела, за да измерва позициите и движението на около 1 процент от 100-те милиарда звезди на галактиката. Обсерваторията ще измерва и други параметри, като яркост, температура и химически състав. Многократно сканирайки небето, Гея ще наблюдава всяка от нейните милиард звезди средно 70 пъти на всеки 5 години, посочват от агенцията. Малките видими отклонения в позициите на звездите ще позволят на астрономите да определят разстоянията и движението им в Млечния път.
Космическият апарат Гея. Снимка: Уикипедия
След изстрелването си от Френска Гвиана на северния край на Южна Америка миналата година, Гея се сблъска с редица проблеми, сред които замръзнала вода по части от оптиката и по-големи от очакваното нива на разсеяна светлина, достигащи до фокусиращата повърхност. След извършването на необходимите настройки, обаче, апаратът е готов да започне мисията си. Той ще картографира отделните звезди, ще измерва относителната им позиция и ще ги обедини в цялостна мрежа от звезди, която ще се превърне в изключително точна триизмерна карта на небето. По време на петгодишната си мисия обсерваторията ще измерва средно по 2 милиона звезди всеки час, генерирайки около 50GB информация на ден. Според ЕКА тази работа изисква изключителна прецизност и по време на странстването си в Космоса Gaia ще има способността да измерва позиции до размери, равняващи се на дебелината на човешки косъм, видян от 2000 km.