Архивите са местата, където се съхранява паметта на човечеството. В България Държавна агенция „Архиви“ се занимава с издирването, събирането, изучаването и съхранението на основната част от архивните материали. Състои се от Централен държавен архив (ЦДА), който е в София, Държавен военноисторически архив (ДВИА), който е във Велико Търново и Държавни архиви във всеки областен град. Всички те са със свободен достъп. А съхраняваните документи са от голяма полза за изучаване на миналото.
Сред съхраняваните документи има трудове на важни за българската географска наука учени – проф. Анастас Иширков, проф. Иван Батаклиев, проф. Игнат Пенков, проф. Жеко Радев и др. Документи с географско съдържание – карти, фотографии, графики могат да се открият в личните архиви на много видни личности от различни области на науката, културата и политиката. Много интересни са личните архиви на различни пътешественици, като Симеон Идакиев, Люба Кутинчева и Анка Ламбрева.
Особен интерес представлява Колекция „Симов“ (ф. 2115К) на лекаря и колекционер д-р Симеон Симов, която се състои от над 1100 атласа, книги, гравюри, рисунки и географски карти. Тя се съхранява в Централния държавен архив. Голяма част от гравюрите, рисунките и географските карти са дигитализирани и могат да бъдат разгледани онлайн.
Друг архивен фонд богат на фотографии от различни части на света е на Монархическия институт (ф. 3К) или т.нар. Царски архив, в който се съхраняват безценни документи, сред които и десетки албуми с фотографии, подарявани на царете Фердинанд и Борис III или правени по време на техни посещения. Всички документи от този архивен фонд, ако се подредят във височина, ще се издигне кула с височина над 195 m.
През 2012 г. започна сътрудничество между Държавна агенция „Архиви“ и Уикипедия за дигитализиране на архивни документи, които да се използват за илюстриране на съдържанието в електронната енциклопедия, а също и като надеждни източници на информация. Оттогава са дигитализирани доброволно над 13 000 документа.