Представяме ви географските факти от нашата рубрика за месеците юли и август 2024 г.:
Юли:
1. По течението на река Брезовска се намират общо 4 селища: град Брезово и селата Розовец, Зелениково и Чоба. Тя е дълга около 53 km, като представлява ляв приток на река Марица.
2. Съществуват 59 национални знамена, на които присъства звезда. Най-много звезди (50) има знамето на САЩ. На второ място се нарежда Бразилия с 27 звезди, всяка от които символизира щат във федерацията.
3. Към 2019 г. общината с най-голямо количество битов отпадък на глава от населението е Несебър - 1314 kg годишно. В сравнение стойността на Столична община наброява 476 kg, а тази на видинската община Ново село - eдва 32 kg.
4. Най-големият град в света, който не разполага с метро, е Карачи. С население от близо 17 млн. души, метрополисът представлява най-големият град в Пакистан и същевременно най-важното пристанище на държавата. Общественият транспорт се състои главно от градски жп пръстен и система от експресни автобуси.
5. Остров Кутово, известен още като Голия, се намира южно от видинското село Кутово. Площта му е 1,8 кв. km, което му отрежда 13-о място по големина сред дунавски острови на България. Интересното за него е, че представлява последният значително голям български остров нагоре по течението на реката. През 2007 г. е обявен за защитена местност.
6. През 2024 г. в близо 97 държави ще се проведат избори, включително в осем от десетте най-населени страни: Бангладеш, Индия, Бразилия, Индонезия, Русия, САЩ, Мексико и Пакистан. Около 2 млрд. души (или 25% от населението на света) ще имат право да упражнят гласа си.
7. В света има няколко места, чиито знамена приличат на българското. Едно от тях е колумбийският град Ипиалес, разположен до границата с Еквадор. Той е известен като „град на зелените облаци“ поради зеленикавите облаци, които често се образуват следобед. Един от местните деликатеси на града е морското свинче.
8. Защитената местност „Петка Балкан“ е обявена през 1979 г. с цел опазване на вековна смесена гора от цер, благун и зимен дъб на възраст около 150 години. Тя е разположена в землището на търговищкото село Братово. Местността е известна още като „Баба конду“ и от 16 век насам е считана за чудотворна, като в днешно време е средище за традиционни събори.
9. В България има няколко населени места, които носят името на птици. Сред тях се двете села Чайка, които са разположени в областите Варна и Кърджали.
10. В света има седем държавни столици, които съдържат думата „пристанище“ в името си: Порто Ново (Бенин), Порт Луи (Мавриций), Порт о Пренс (Хаити), Порт Морсби (Папуа Нова Гвинея), Порт ъф Спейн (Тринидад и Тобаго), Порт Вила (Вануату) и Бандар Сери Бегаван (Бруней).
11. 11 юли е Световният ден на населението. Към момента на качване на този факт, то наброява приблизително 8,121 млрд. души. А след прочитането му, то ще се е увеличило с около 42 новородени.
12. На днешната дата - 12 юли, тихоокеанската държава Кирибати празнува своята 45-годишна независимост от Обединеното кралство.
13. На около 12 km от Троян, близо до селото Ломец, е разположена римската крепост Состра. Интересен факт за нея е, че е нанесена заедно с древния римски път Ескус – Филипополис в световноизвестната Пойтингерова карта.
14. Единственият необластен град в България, който някога (в периода 1986 - 1999 г. ) е бил обслужван от тролеи, е Казанлък. Началото на експлоатацията на тролейбусната мрежа съвпада с първомайската манифестация в града на 1 май 1986 г., когато над България преминава радиационен облак от Чернобил.
15. Най-малката по население държава, в която ислямът представлява официална религия, е Бруней. Султанството е населено от близо 450 хил. души, 1/3 от които живеят в столицата Бандар Сери Бегаван.
16. Защитената местност „Арап чал“ е обявена през 1981 г. с цел опазване на застрашените птици глухар и лещарка. Тя се намира в землището на родопското село Света Петка, близо до град Велинград.
17. Сред най-евтините държави за получаване на гражданство се нареждат карибските Доминика, Антигуа и Барбуда и Сейнт Лусия. Чрез инвестиция от 100 хил. щатски долара и няколко допълнителни стъпки може да се сдобиете с чисто нов паспорт.
18. Етнографският музей „Дунавски риболов и лодкостроене” е разположен в град Тутракан и е част от 100-те национални туристически обекта. Той е открит през 1974 г. и оттогава съхранява материалната и духовна култура и бит на българите от крайндунавските селища.
19. Знамената на шест държави съдържат две или повече различни животни: Боливия (кондор и лама), Хърватия (коза, златка и три леопарда), Фиджи (лъв и гълъб), Черна гора (лъв и двуглав орел), Мексико (скален орел и гърмяща змия) и Молдова (орел и изчезнал вид едър бозайник - тур).
20. Името на великотърновското село Вонеща вода произхожда от силната миризма на минералната вода, съдържаща сероводород. Тя извира от палеогенски пясъчници, с температура 13°С, като притежава множество лечебни свойства. Интересен факт за селото е, че е родно място на революционера Филип Тотю.
21. Каталонският атлас, изработен през 1375 г. от Авраам Крескес, е смятан за „зенит на средновековното картографско дело”. Атласът представлява комбинация от портолан (морска карта) и mappa mundi (карта на света) и е украсен с различни цветове, включително със злато и сребро. Това е и първата карта, на която е изобразена роза на компаса.
22. Лесопарк „Липник“, известен още като Текето, е разположен в село Николово, близо до град Русе. Работата по изграждането му започва през 50-те години на ХХ век, а в днешно време е смятан за най-големия лесопарк в България. Той е част от горски масив от липови дървета с площ около 20 хил. декара.
23. Пещерата Айсризенвелт се намира в австрийската планина Хохкогел, част от алпийската верига Тененгебирге. Както името ѝ загатва, тя представлява най-голямата ледена пещера в света, като нейната дълбочина достига 42 km. Антон Поселт я открива през 1879 г., а спелеологът Александър фон Мьорк води няколко експедиции в нея в началото на ХХ век.
24. В България има няколко населени места, които носят името на птици. Сред тях е родопското село Синигер, което е разположено в община Крумовград.
25. Полуостровът Мусандам, известен още като Руус ал-Джибал, е част от най-големия полуостров на Земята - Арабския. Той е вдаден в Ормузкия проток и е поделен политически между две държави - Обединените Арабски Емирства и Оман.
26. Берлинската телевизионна кула, висока 368 m, е най-високата постройка в Германия и третата най-висока в ЕС. Тя е построена през периода 1965-1969 г. в тогавашен Източен Берлин, а днес представлява емблематичен символ на столицата и посещаван от над 1 млн. души туристически обект.
27. България взима за пръв път участие на Летните олимпийски игри през 1896 г. в Атина. Оттогава насам спортистите ни са завоювали 224 медала, като най-много медали са спечелени в Москва (1980 г.), а най-много златни отличия - в Сеул (1988 г.).
28. В разнообразния ни свят е пълно с географски двойници. Сред тях са американският щат Уисконскин и африканската държава Танзания.
29. Освен град Добрич в България съществуват още две населени места, които носят същото име. Това са селата Добрич в област Хасково и област Ямбол.
30. Суринамската жаба (Pipa pipa) е известна с това, че малките се развиват на гърба на женския индивид в рамките на няколко месеца, след което се излюпват като напълно оформени жаби. Тя не притежава език и обитава обширни части от Южна Америка, като е широко разпространена в Амазония.
31. Рекордът за най-дълга самолетна писта, използвана за граждански цели, е 5000 метра. Той е споделен между две летища - това на руския град Уляновск и на китайския Шигадзе, който е вторият най-голям град в Тибетския автономен регион.
Август:
1. Музейният център „Тракийско изкуство в Източните Родопи” се намира край село Александрово и е открит през 2009 г. в присъствието на принц и принцеса Акишино. Той е изграден с щедра финансова помощ от Япония и днес в него може да се открие копие на Александровската гробница и богата музейна експозиция.
2. В света има 15 държави, в които е разположен поне един шестхилядник: САЩ, Еквадор, Боливия, Перу, Чили, Аржентина, Казахстан, Киргизстан, Афганистан, Таджикистан, Бутан, Индия, Пакистан, Китай и Непал.
3. Пещерата Ледницата се намира край родопското село Гела, в подножието на връх Широколъшки снежник. Тя е дълга над 1400 m и впечатлява с многото си водопади в тъмни галерии, както и уникални ледени образувания.
4. Скорсби е най-големият фиорд на Земята. Той е разположен по източния бряг на о-в Гренландия и представлява система от по-малки фиорди, като най-дългият достига 350 km. Кръстен е на английския китоловец и изследовател Уилям Скорсби, който през 1822 г. създава детайлна карта на фиорда.
5. Петровски кръст, известен още като Голям Чепън, представлява най-високият връх на планината Чепън. Неговата надморска височина е 1206 m. В миналото тук е функционирало скално светилище в чест на бог Сабазий, както и манастир. Днес на върха може да се открие оброчен кръст и параклис.
6. Вулканът Исалко е известен като „Фарът на Тихия океан” и „Фарът на Централна Америка”. Той е разположен в Ел Салвадор и от формирането си през 1770 г. е изригвал почти постоянно до 1958 г.
7. Защитената местност „Клептуза“ е обявена през 1966 г. с цел опазване на характерен ландшафт. Тук е разположен един от най-големите карстови извори в България с дебит между 580-1180 l/s. Местността е разположена на десния бряг на Чепинска река, във велинградския квартал Чепино и представлява един от символите на града.
8. Планинският масив Анапурна е част от Хималаите. Най-високата му точка - връх Анапурна I се нарежда на десето място по височина в света (8091 m). Въпреки че е известен като един от най-опасните върхове (към 2022 г. 365 души са успели да го изкачат, а 72 са починали), той е първият покорен осемхилядник. Това се случва през 1950 от френската експедиция на Морис Херцог.
9. В България има две населени места, които са кръстени на братя, като и двете се намират в област Стара Загора. Село Братя Даскалови носи името на тримата братя Даскалови - Димитър, Иван и Никола, участници в Септемврийското въстание. Село Братя Кунчеви пък е кръстено на загиналите партизани Кунчо и Деньо Кунчеви. Освен това съществуват селата Братан, Братово (х2), Братаница и Братушково.
10. В света съществуват само три държави, които са изцяло обградени от друга държава: Сан Марино и Ватикана (от Италия) и Лесото (от Република Южна Африка).
11. Към 2024 г. общината с най-голям капацитет изградени ВЕИ мощности е Белово. Тя разполога с близо 740 MW инсталирани мощности, преобладаващата част от които са водноелектрически централи.
12. Всички централноамерикански държави освен Белиз и Ел Салвадор имат излаз на два океана - Атлантическия и Тихия. Бреговете на Белиз се разпростират покрай Карибско море, а тези на Ел Салвадор - покрай Северния Тихи океан.
13. В днешно време седем български селища, намиращи се на брега на река Дунав, разполагат с железопътни пътнически гари: Видин, Лом, Сомовит, Черквица, Свищов, Русе и Силистра.
14. Италианският остров Прочида е част от Флегрийските острови, намиращи се край град Неапол. Той впечатлява със своите черни плажове, цветни селища и тесни улици. Именно поради тази причина сюжетите на редица книги и филми са базирани тук.
15. Язовирът „Огняново“ е разположен близо до едноименното софийско село. Той е изграден по течението на река Лесновска, която е десен приток на река Искър, за нуждите на металургичния комбинат „Кремиковци“ и за изграждане на напоителни системи.
16. Хамбург е градът с най-много мостове в Европа, а най-вероятно и в света. Разположен на три реки - Елба, Алстер и Биле, както и близо до Северно море, ханзеатският град е кръстосан от близо 2500 моста. Тази бройка е по-голяма от мостовете на Венеция, Лондон и Амстердам, събрани заедно.
18. Река Туфча, известна още като Брезнишка, се нарежда сред най-дългите пирински притоци на река Места. Тя е дълта близо 27 km и води началото си от Брезнишките езера. По течението ѝ е разположен едноименния водопад „Туфча“, който е включен в списъка на природни забележителности.
19. Загребският фуникукяр, дълъг едва 66 метра, свързва Долния и Горния град на хърватската столица. Така той се нарежда сред най-късите и едновременно най-стръмните фуникуляри в света.
20. В България има няколко населени места, които носят името на птици. Сред тях е родопското село Глухар, което е разположено в община Кърджали.
21. Знамето на Тенерифе - най-големият остров сред групата на Канарските, е почти идентичен с това на страната Шотландия.
22. Защитената местност „Лафтин“ е обявена през 1984 г. с цел опазване на редки и защитени видове птици, сред които черният щъркел и бухалът. Местността е разположена край севлиевското село Кормянско.
23. Будапещенското метро, чиято първа линия е отркита през 1896 г., представлява най-старият метрополитен на континентална Европа. Днес тя обслужва над 80 хил. души дневно и е включена в списъка на световно културно наследство на ЮНЕСКО.
24. По течението на река Видбол, десен приток на река Дунав и извираща от планината Бабин нос, са разположени шестте села Раковица, Цар Шишманово, Макреш, Вълчек, Срацимирово и Синаговци, както и град Дунавци.
25. Световният океан съдържа толкова сол, че ако се разпредели върху цялата суша, би се образувал слой, който е висок 166 метра!
26. Музеят на мозайките е разположен в град Девня, върху останките на голяма късноримска сграда. В него могат да бъдат разгледани римски и ранновизантийски мозайки от античния град Марцианопол, основан от римския император Траян.
27. Най-близката суша до географския антипод (противоположната точка) на България, намиращ се в Южния Тихи океан, е новозеландският архипелаг Чатъм с административен център Уаитанги.
28. Общо 19 държави имат знаме, на което е изобразено слънце: Антигуа и Барбуда, Аржентина, Уругвай, Киргизстан, Казахстан, Малави, Руанда, Япония, Намибия, Кирибати, Тайван, Филипините, Бангладеш, Еквадор, Непал, Нигер, Монголия , Коста Рика и Северна Македония.
29. Връх Шилигарка е висок 1577 метра, което го прави вторият най-висок връх на планината Средна гора.
30. Това е картата на света според услугата Google Street View към 2024 г. Сините линии показват всички улици, които са заснети и могат да бъдат разгледани в Google Maps/Earth.
31. На 3 km северно от граничното село Резово се намира нос Кастрич, където са разположени останките на едноименната късноантична и средновековна крепост, известна още като Кастрицион.
Copyright © 2022 - Geograf.bg