Географски факти за месеците ноември и декември 2024 г.

Представяме ви географските факти от нашата рубрика за месеците ноември и декември 2024 г.:

Ноември:

1. Най-южно разположените в света джамия, синагога и будистка ступа се намират в една държава - Нова Зеландия. Религиозните храмове се намират на Южния остров (известен на маорски език като Te Waipounamu), в градовете Инверкаргил и Дънидин.

2. Камарската котловина, позната и като Долнокамарска, е най-малката по площ (20 кв. km) от Задбалканските котловини. Тя се намира между Етрополска планина, Мургаш и Ихтиманска Средна гора, като има почти пълна кръгла форма. Тук са разположени селата Горно и Долно Камарци, както и Стъргел.

3. Най-оранжевото знаме на държава е това на хималайското кралство Бутан. То е разделено по диагонал на оранжев и жълт триъгълник (всеки по близо 43,5% от общата площ на знамето). По средата е изобразен бял дракон, известен още като Druk или драконът на гръмотевиците.

4. Най-близкото пристанище на река Дунав до столицата София е това на град Лом. Тази близост е причина за скоростното икономическо развитие на града в миналото. Днес пристанището разполага с 13 корабни места, което го нарежда сред най-големите пристанищни терминали в България.

5. Град Будва е една от най-известните дестинации в балканската държава Черна гора. Местността около града, известна още като Будванската ривиера, впечатлява със своите културни обекти, чисти плажове и нощен живот. Будва е обитавана повече от 2500 години, като така се нарежда сред най-древните адриатически селища.

6. В България има няколко населени места, които споделят името си със столица на друга държава. Сред тях е врачанското село Сараево, което е разполагало със жп спирка на вече несъществуващата теснолинейка Червен бряг - Оряхово.

7.

8. Криптодепресията представлява затворена падина, която е заета от езеро, чието дъно лежи под морското равнище, а огледало - над него. Примери за криптодепресия са Ладожкото езеро, Байкал и Танганика.

9. В България има четири черноморски пристанища, които разполагат с граничен контролно-пропускателен пункт: ГКПП Балчик, Варна, Бургас и Царево.

10. Най-жълтото знаме на държава е това на азиатското султанство Бруней. То представлява жълто правоъгълно платнище (около 55%), прорязано от две диагонални ивици – черна и бяла. В центъра на знамето е разположен държавният герб, състоящ се от кралски чадър, крила, ръце и полумесец.

11. Най-дългата река, извираща в друга държава, но с устие, разположено в България, е Велека. Тя извира в Турция, в Странджа под името Коджадере и след 24 km пресича границата, като навлиза в България. Тук тя протича 123 km през българската част от планината, като преминава през селата Кости и Бродилово и се влива в Черно море край Синеморец.

12. Баку е най-ниско разположената столица в света. Азербайджанският град се намира на -28 m надморска височина, на брега на Каспийско море. Той също така е и най-населеният град, който е разположен под морското равнище.

13. Към 2023 г. в България има 11 населени места, които са със статут на град и с население под 1000 души: Мелник, Китен, Грамада, Димово, Бобошево, Брусарци, Клисура, Антоново, Маджарово, Плиска и Болярово.

14. Най-натовареният самолетен маршрут в света е този между южнокорейската столица Сеул и най-популярната туристическа дестинация в същата държава - остров Чеджу. Към 2023 г. пътникопотокът между летищата „Гимпо” и „Чеджу” наброява малко над 13,7 млн. души годишно, като полети има средно на всеки 10 минути.

15. Най-големият по население черноморски град в България, който не е областен център, е Несебър. Към 2023 г. населението му наброява малко над 14 хил. души. Веднага след него се нареждат Поморие, Каварна и Балчик.

16. Връх Базардюзю се намира в източната част на планинската верига Голям Какваз, на границата между Русия и Азербайджан. Интересното за него е, че е най-високият връх на Азербайджан (4466 m), a близо до него се намира най-южната точка на Русия.

17. Защитената местност „Върлишница” e разположена близо до град Клисура. Тя е обявена през 1966 г. с цел опазване на вековна букова гора и характерен ландшафт с широколистни горски съобщества. Тук минава и едноименната река Върлишница, която е десен приток на река Стряма.

18. Бруней Дарусаллам е единствената държава в света с прекъсната работна седмица - от понеделник до четвъртък плюс събота, като почивни дни са петък и неделя. Тази работна седмица се спазва също така в индонезийската провинция Ачех и малайския щат Саравак.

19.  Чепинска река е дълга 81,7 km и представлява значим десен приток на река Марица. По нейното течение са разположени четири населени места: град Велинград и селата Драгиново, Ветрен дол и Варвара. По долината на реката преминава и част от живописния маршрут на Родопската теснолинейка.

20.

21. Летището „Истанбул”, отворено за пътници през 2019 г., държи рекорда за най-голям терминал под един общ покрив - площта му наброява 1,44 кв. km. Това е три пъти колкото площта на Ватикана и близо до тази на Монако. Летището също така е второто най-натоварено в Европа - през 2023 г. то е обслужило близо 76 млн. пътници. 

22. Река Скът е най-дългата българска река, която не пресича областна граница. Тя извира северно от Маняшки връх - най-високата точка на рида Веслец, който се намира в област Враца, и се влива в река Огоста малко преди да стигне река Дунав, отново в област Враца. Река Скът е дълга 134 km, което я поставя на 18-то място сред реките в България.

23. Палеобиогеографията е един от разделите на биогеографията. Тя изучава закономерностите на разпределение на организмите по земната повърхност в миналите геоложки епохи.

24. Общината в България с най-висок дял урбанизирана територия от общата площ е Пловдив - близо 53%.

25.

26. Температурата на водите на Шанай-тимпишка, известна още като „кипящата река” и „Ла Бомба”, варират между 45°C и 100°C. Реката е дълга едва 6 km и се намира в Перу, като представлява приток на Амазонка. Източникът на топлината все още не научно доказан, но се предполага, че е свързан с рядко геотермално явление.

27. Защитената местност „Дуранкулашко езеро” представлява най-северната защитена местност по българското черноморско крайбрежие. Тя е обявена през 2002 г. и е част от така известните 11 „Рамсарски места” в България. Сред целите за нейното обявяване се нарежда опазването на редки видове като червеногуша гъска, турилик и др.

28. Изохионите (от гр. ísos - eднакъв, равен и chiṓn - сняг) са изолинии, съединяващи точки с еднаква височина на снежната граница.

29. Единствената област с повече от един град с население под 1000 души е Видин. Тук са разположени градовете Грамада и Димово, които към 2023 г. според НСИ са населени съответно от 942 и 941 души.

30. Знамената на две държави в света изобразяват карта на собствената им територия. Те са разположени в Европа, като и двете не са признати от най-малко една друга държава. Това са знамената на Кипър и Косово.

Декември:

1. Към 2022 г. общината в България с най-ниско съотношение население/общински служител е Трекляно, където на всеки 14 души се пада един служител. След това се нареждат Каспичан (20) и Бойница (36).

2. Боденското езеро, известно още като Констанц, е 25-тото най-голямо езеро по площ в Европа. Разположено в Алпите между три държави, за него все още няма общоприето споразумение къде минава границата заради различните становища на Швейцария, Австрия и Германия.

3. В България има няколко села, чиито имена съвпадат с тези на по-големи европейски градове. Сред тях са двете села Брест - в Плевенска и Кюстендилска област. Град Брест се намира на върха на Бретанския полуостров и представлява едно от най-важните пристанища на Франция.

4. В света съществуват 5 държави, които нямат официален език: Еритрея, Мексико, Австралия, САЩ и Обединеното Кралство.

5. Защитената местност „Перестица” е разположена близо до град Перущица и селото Устина. Обявена е през 1983 г. с цел опазване на гнездово местообитание на черен щъркел и характерен ландшафт.

6. Връх Гунбьорн, висок 3694 m, е най-високата точка на Гренландия, както и на север от Северния полярен кръг. Върхът представлява нунатaк - изпъкнала скална част над постоянната снежно-ледена покривка, и се намира в планинската верига Уаткинс.

7. Реката Малки Искър е най-дългият приток на река Искър. Тя представлява десен приток, като дължината ѝ наброява 85,5 km. Малки Искър извира северозападно от връх Мургана в Етрополска планина, преминава през град Етрополе и се влива в Искър при град Роман.

8. Знамената на четири държави съдържат в дизайна си собсвеното знаме - Еквадор, Хаити, Доминиканската република и Ел Салвадор.

9. Бесапарските ридове представляват нисък предпланински рид на Западните Родопи, между течението на река Марица и Стара река. С дължина около 14 km в посока запад-изток и максимална височина - 535 m (Еленски връх), те са обявени за важна защитена зона.

10.

11. В света има 17 столици, които са разположени на границата със съседна държава. Това са градовете Андора ла Веля, Асунсион, Банги, Габороне, Братислава, Бразавил, Киншаса, Ломе, Масеру, Монако, Нджамена, Рим, Ватикана, Сан Марино, Сингапур, Вадуц и Виентян.

12. Златица е една от общините в България, която се отличава териториално с ексклав. Основната част на общината съдържа землищата на град Златица и селата Карлиево и Църквище, а втората част - това на село Петрич.

13. Терминът карлинг произлзиза от немския език и означава остър планински връх с пирамидална форма и леко вдлъбнати склонове. Образува се при пресичане на задните страни на няколко циркуса. Сред най-известните примери за карлинг са върховете Матерхорн, Алпамайо и Каменица.

14. В България има две общини, които си граничат единствено с една друга община - Добрич и Ямбол.

15. Сечура е крайбрежна пустиня, която се намира в северната част на Перу. Нейната площ наброява приблизително 5 хил. кв. km. Макар че е разположена в един от най-аридните региони, тя е била обект на значителни наводнения, дължащи се на климатичния феномен Ел Ниньо.

16. Топчийска река се намира в Североизточна България и е дълга близо 89 km. Тя извира от Лудогорското плато и преминава през пет населени места: село Побит Камък, Топчии, Каменово, Малко Враново и Голямо Враново.

17. Катраненото езеро е разположено в югозападната част на остров Тринидад. То представлява най-голямото естествено находище на битум в света. Разпростира се на площ от около 100 акри и е дълбоко до 76 m.

18. Защитената местност „Барикадите” съществува от 1962 г. и се намира между село Старосел и град Копривщица. Тя е обявена с цел опазване на вековна букова гора и характерен ландшафт с широколистни горски ливадни съобщества.

19.  Най-южно разположената атомна електроцентрала се намира в Аржентина. Централата „Атуча“ се състои от два блока, открити през 1974 г. и 2014 г. Тя е разположена северно от столицата Буенос Айрес, близо до град Лима, на брега на река Паранa.

20. Бяла (обл. Русе) е една от общините в България, които се отличават териториално с ексклав. Основната част на общината съдържа землищата на град Бяла и 10 останали села, а втората част - това на село Лом Черковна.

21.

22. Езерото Нарач се намира в северозападната част на Беларус. То е част от водосборния басейн на река Вилия и представлява най-голямото по площ езеро в страната - близо 80 кв. km.

23. Защитената местност „Валявиците” съществува от 1992 г. и се намира до велинградското село Пашови. Тя е обявена с цел опазване на естествени съобщества от ела и смърч.

24. Бразилският град Натал представлява столица на щата Рио Гранди до Норти и е населен от близо 700 хил. души. Той е основан през 1599 г., като името му, преведено от португалски, означава „Рождество Христово”.

25. В 13 държави в света Рождество Христово нито се чества, нито е официален празник - Афганистан, Алжир, Бутан, Северна Корея, Либия, Мавритания, Саудитска Арабия, Сомалия, Таджикистан, Тунис, Туркменистан, Узбекистан и Йемен. В още 21 държави (напр. Япония) Коледа не е официален празник, но въпреки това обикновено се отбелязва от населението.

26. На този ден преди 20 години е регистрирано земетресение с магнтитуд между 9,2-9,3. по скалата на Рихтер, което предизвиква смъртоносно цунами в Индийския океан. Сред най-засегнатите държави са Индонезия, Тайланд, Индия и Шри Ланка. Броят на загиналите е приблизително 230 хил. души, а още 1,7 млн. остават без дом и биват разселени.

27. В периода 1978 - 1991 г. съществува българския град Средногорие, който е образуван при сливането на градовете Златица и Пирдоп.

28. Знамето на тихоокеанската островна държава Микронезия съдържа най-голям дял син цвят - близо 98% от знамето. Веднага след това се нареждат Сомалия и Демократичната репбулика Конго.

29. Единствения по рода си в страната Музей на розата е разположен в град Казанлък и е основан през 1969 г. Днес той се помещава в парка „Розариум” и съхранява над 15 хил. експоната, свързани с розобера и розопроизводството от цяла България.

30. Въпреки че са част от един и същ архипелаг, държавата Самоа и територията Американска Самоа се намират в две напълно различни времеви зони - съответно GMT+13 и GMT-11. Това означава, че към сегашния час (22:30 българско време, 30.12.) жителите на Самоа вече се готвят да посрещнат Новата година, а на тези от Американска Самоа тепърва им предстои 30-ти декември.

31. 83 са държавите, които посрещат Новата година преди България. Всички те (или техни територии) се намират в часови зони, които са по-напред от UTC+2.

Публикувано от boyan.petrov

Сподели

Снимка на деня

Културен ландшафт в Сеул, Южна Корея

ггф