Първите мероприятия са на поляните над село Резово, община Царево. Гостите на фестивала ще могат да се докоснат до автентичния странджански фолклор, благодарение на изпълненията на местни певчески групи. Производители и стопани ще изложат традиционните странджански ястия и напитки, сред които и странджански пчелен мед. „Приключение за вкуса“ ще предложи кулинарният конкурс в две категории - за най-вкусен странджански зелник и най-вкусен странджански боб.
Любителите на природата ще имат възможност да се насладят на красотата на странджанската гора като участват в предвидените интерактивни игри, фотоконкурс „Наследството на Странджа“ и фотолов на орхидеи. Сред атракциите е предвидена възможност за конна езда, разходка с лодка в красивия морски залив и джип-сафари. Няколко туристически маршрута предлага и тази година фестивалът. Гостите ще имат възможност да избират пешеходните преходи, които включват забележителни странджански места и гледки от царството на зелениката. Най-добрите танцьори ще се изявят в традиционно надиграване под странджански звуци и мелодии, а най-добрите певци могат да участват в странджанско караоке.
Зелениката се среща в най-стария резерват на България - Силкосия. Снимка: Уикипедия
Странджанската зеленика (Rhododendron ponticum) е висок вечнозелен храст със силно разклонено стъбло. Листата са лъскавозелени, едри, продълговатоланцетни и голи. Стъблото е с гладка сива кора. Цветовете са едри, лилаворозови, събрани по върховете на клонките в чадърести съцветия. Цъфти през май и юни. Зелениката е реликтен растителен вид от епохата на Терциерa, съхранил се на територията на Европа единствено в Странджа и Кавказ. Странджанската зеленика участва като подлес в гори от източен бук, източен горун и благун. Тя е влаголюбив вид, много взискателен към почвената и въздушна влажност.