Дюната Пилат: най-голямата в Европа

Дюната Пилат: най-голямата в Европа

В района на един от най-красивите френски заливи на атлантическото крайбрежие - лагуната Аркашон, се намира най-голямата дюна в Европа – Пилат (Пила). Тя е разположена в природната област Гасконски ланди в департамента Жиронд (Жиронда), регион Аквитания. Отстои на около 60 km югозападно от Бордо.

Лагуната е свързана с протоци с океана, площта ѝ надминава 155 km² и е като самостоятелно езеро. Аркашонската лагуна разделя т.нар. Сребърен бряг, който е с дължина около 250 km, и се простира от устието - естуар на р. Гарона – Жиронда на север до устието на р. Адур на юг. 

Низината Ланди се разполага на юг от големия естуар на р. Гарона – Жиронда. С тъмнозелен цвят са отбелязани крайбрежните гори на Сребърния бряг, а със светлозелен – ландските гори.
Поглед от курортния град Аркашон към дюната Пилат

На фона на тази красива част от френското крайбрежие с особена своеобразна природна красота изпъква огромната дюна Пилат. Височината ѝ достига 102,5 m (през 2020 г.), но тя се мени при силни ветрове и в отделни години е била по-висока или по-ниска (напр. през 2018 г. височината е била 106,6 m). Дължината ѝ от север на юг достига 2,9 km, а широчината от запад на изток е над 600 m. Изчислено е, че тя съдържа около 55 млн. m³ пясък. 

Аерофотография на протока, свързващ лагуната Аркашон с океана и дюната Пилат вляво от него

Името на дюната се среща в няколко варианта, като преобладават Пила и Пилат. Официалното ѝ име на френски е Дюна Пилат (Dune du Pilat). Името идва от гасконската дума “pilàt”, която произлиза от латински език и означава „могила“ и „купчина“. За първи път името за дюната е споменато в карта от 1708 г. До началото на ХХ в. този район се е наричал “les Sabloneys”, което означава „пясъчни ями“, и по-късно през 30-те години е преименован на “dune du Pilat”.

 

Този природен обект отдавна привлича учените и във времето в района са провеждани различни по характер изследвания. Те показват, че дюната настъпва с около 5 m годишно на изток и постепенно е покрила голяма площ от горите около нея. На запад развитието на бреговата линия, до която достига дюната, има променлив характер. На север процесите на ерозия на дюната са по-силни в сравнение с южната ѝ част.

Дюната е асиметрична, което е оформено предимно от ветрови (еологенни) процеси. Западната ѝ страна, изложена на влиянието на океанските ветрове, е с наклон от 5° до 20°, а на изток откъм гората наклонът ѝ е значително по-стръмен – от 30° до 40°.

  

Западният склон на дюната, обърнат към океана, се отличава с по-малък наклон.

Образуването на дюната е свързано с развитието на формите на релефа в целия район на Аркашонската лагуна. На юг от Жиронда и на изток към долината на Гарона районът се характеризира с множество пясъчни дюни, като най-западните от тях са с най-млада възраст, и към тях се отнася и дюната Пилат.

В долната ѝ част, която е с дебелина около 100 m и изтънява на запад към океана и на изток към ландските гори, материалът, от който е изградена, е по-плътен с глини и огладени и ръбести скални късове, а във височина пясъкът става по-фин. Той е известен и като типичен „ландски пясък“. Като цяло дюната е изградена от речни наноси (седименти), образувани в миналото, които са преработени от ветровите процеси. При отливи на океана ветровете са пренасяли и най-фините морски песъчинки навътре към сушата. През януари 2009 г. вятърът в района на дюната духа със сила 175 km/h и нанася изменения във височината и морфологията ѝ. 

Разкрития на първичната основа, върху която се е образувала дюната
Пясъчни образувания по склоновете на дюната, предизвикани от дъждовете и ветровете

Преобладаващите силни северозападни и западни ветрове при относително по-сухи условия са пренесли и преотложили пясъчните частици на юг и изток, като това според учените се е случило преди около 20 – 10 хил. г. Най-фините пясъчни частици (с размер средно 0,3 mm) са отнесени и най-далеч, докато по-едрите зърна са останали по-близо до брега на океана. 

Френските археолози отдавна правят изследвания в района на дюната, тъй като тук са открити праисторически временни селища, в които се е добивала сол. През 2013 г. е открита погребална урна с възраст от желязната епоха (преди около 5,8 хил.г. пр. н.е.).

Участък на спасителни археологически дейности в праисторическо селище

Образуваните дюни постепенно настъпват навътре към горите. През последните няколко века се образуват все по-високи дюни, а през периода 1828 – 1922 г. брегът се отдръпва на около 500 m навътре и така се създават условия за нарастване на дюната Пилат, която расте на височина и изтласква на изток ландските гори. На места в дюната се среща псамофилна (пясъколюбива) растителност, представена от няколко тревни и храстови вида. 

Горите от Гасконските ланди около дюната са предимно от приморски бор (Pinus pinaster), изкуствено засаден през XIX и началото на ХХ в.
Често в пясъците на дюната се откриват стари стволове на дървета.

 

Пясъците на дюната напредват на изток към горите.

 

Псамофилни (пясъколюбиви) растения в пясъците на дюната

 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/46/Dune_du_Trencat.JPG
В близост е по-малката дюна Тренкат, която също настъпва към горите на ландите

Още през 1930 г. дюната Пилат и районът с гори около нея (с площ около 7 хил. ha) са обявени за защитен обект. През последните 50 - 60 години с развитието на туризма дюната става все по-известна, тъй като районът е богат на пясъчни плажове и около 2 млн. души годишно изкачват гребена на дюната. Това от своя страна е довело до предприемането на редица природозащитни мерка по отношение на дюната и района около нея. Построени са съоръжения за защита от силните ветровете и приливите на океана. 

През летните месеци хиляди туристи дневно посещават дюната.
Място за навлизане към дюната



В района на дюната се поставят различни защитни съоръжения.


 



 

Сред спортовете, които се практикуват тук, са парапланеризъм и каране на пясъчен борд. Подходът към дюната е през определен вход, като пешеходци, велосипедисти и специализиран екологичен транспорт се допускат безплатно.

Отношението на французите към това забележително природно чудо е изразено в песента “La dune du Pilat” на групата Collectif Métissé, създадена през 2018 г. - една приятна изненада:

https://www.youtube.com/watch?v=jlQLcDj9u2I

И още една песен и приятна разходка из просторите на дюната и типичните ландски гори с Fréro Delavega и песента “Le chant des sirènes”:

https://www.youtube.com/watch?v=Mqb8weZrKN4


  
 
 
Ако решите да направите пътешествие или почивка във Франция може да включите и дюната Пилат в своите планове. 

Използвани източници: https://www.dunedupilat.com/ ; https://www.arcachon.com/ ; https://www.parc-landes-de-gascogne.fr/ ; https://bassin-arcachon.com

проф. Румен Пенин

Проф. Румен Пенин е автор на книгата „Природна география на континентите“. Не пропускайте възможността да си я поръчате онлайн от нашия сайт.

Публикувано от Prof.Rumen.Penin

Проф. Румен Пенин е географ и пътешественик, ръководител на катедра „Ландшафтознание и опазване на природната среда“ в Геолого-географския факултет на Софийския университет в периода 2006 – 2014 г., доктор от Московския държавен университет. Главен редактор е на електронното списание „Географ“. Автор е на книги, учебници, ръководства, монографии, научни статии, както и на фотографските изложби „Географията като приключение, географията като пътешествие“ и „Географията – пътешествие и приключение“, представени в над 100 селища на България. Изнася поредица от лекции, свързани със своите пътешествия, както и с географското образование и обучение в десетки селища в страната. Той е инициатор и председател на организационния комитет на Българския географски фестивал.

Сподели

Снимка на деня

Изглед над кюстендилското село Бараково

ггф