Да обиколиш света, докато се разхождаш в училищния двор

Знаете ли, че в училищния двор на Izzi Science for Kids има посланици на пет континента – Европа, Азия, Африка, Южна и Северна Америка? Именно с тях се запознаха учениците от 7. клас по време на своята образователна обиколка в първите часове по География за тази учебна година, водени от преподавателя по география в Izzi д-р Димитър Желев. Целта на дейността бе да се демонстрират няколко аспекта на географската наука:

глобализацията – като процес на свързаност и взаимопроникване на елементи от различните части на света;

въздействието на климатичните промени върху живота на Земята – от ледените епохи преди хиляди години до съвременното глобално затопляне;

човешкият отпечатък върху природата, породен от разместването на растителни и животински видове;

необходимостта от опазване на околната среда;

биогеографията – пресечната точка между география и биология.

Нека видим кои са пратениците на четирите континента, които открихме в свежия и цветен училищен двор.

1. Туя

Родът на туите се среща в Западна Северна Америка и в Източна Азия. Присъствието на туите в двата континента едновременно се дължи на „сухоземния мост“ Берингия, която е свързвал двете големи суши по време на последната ледникова епоха.

2. Бреза

Брезите са разпространени в северните части на Европа, Азия и Северна Америка. Те се срещат и във високите планини на Южна Европа, включително и България, заради изместването им на юг по време на плейстоценското заледяване, започнало преди около 1 млн. години.

3. Хортензия

Едно красиво цвете, което може да бъде открито в дивата природа на Югоизточна Азия и двете Америки. Цветето е култивирано в Япония, Китай и Корея, откъдето идват най-популярните разновидности, включително и тези, намерили своя нов хабитат в двора на Izzi Science for Kids.

4. Мушкато

Растението идва от планините на Южна Африка и е представител на т.нар. Капска флористична област. То е част от голяма група растения, които са се спасили от заледяването на Антарктида преди милиони години, мигрирайки на север – в случая към Южна Африка. Пътешествието на това растение по света продължава през XIX в. благодарение на нидерландците – колонизатори на Южна Африка с огромна страст към цветята.

5. Тис

Родът на тиса се среща на няколко континента, а обикновеният тис е местен за европейската природа. Расте включително и в българските планини. През средните векове е бил подложен на масово изсичане, тъй като клоните му са били ползвани за изработване на лъкове и арбалети.

6. Орех

Сред градината в Izzi Science for Kids е поникнал орех. Навярно някоя от катериците, които развеселяват децата през междучасията, е изтървала ореха и той е покълнал. Децата научиха, че орехът всъщност произхожда от Централна Азия, а разпространението му в Южна Европа се дължи на войските на Александър Македонски.

7. Ивà (козя върба)

Още едно растение с широко разпространение – северните и високопланински части на цяла Евразия. Един от „младите“ в еволюционно отношение видове, който се е появил във връзка с последната ледникова епоха.

8. Юка

Този род растения ни отвежда към Мексиканската планинска земя, Карибския басейн и Андите. Един полупустинен вид, който чудесно се адаптира в България. Разбира се, бъдете внимателни с него, защото листата му бодат!

А сега се върнете към снимката по-горе. Правилно забелязвате, че едно от растенията на снимката горе няма номер. Това е и задачата към Вас – разпознайте кое е растението и се поинтересувайте за забележителната история, която крие тази жълта есенна прелест.

Следете обновения информационен портал на училището Izzi News, в който ще споделим още интересни примери за това как преобръщаме представите за учене и създаваме нов еталон за успешно, смислено и интересно образование в България. Споделете и с Вашите приятели!

Публикувано от dimitar.zhelev

Сподели

Снимка на деня

Край известните мрамори на град Карара, Италия

ггф