Бутковското езеро – красив балкански пристан на пътя на прелетните птици

Птичи рай на Бутковското езеро
Произходът на езерото е свързан със старо блато на река Струма. Дължината на езерото е около 17 km, а широчината му – около 5 km. Общата площ, която заема се променя в зависимост от сезоните от 51 до над 75 кв. км. Дълбочината на езерото е 10-20 m, а максималната достига до 35 m. Главният приток е река Струма, реката е и отводняваща за езерото. За да се справи с наводненията, които причиняват водите на реката в района, през 1928 г. гръцкото правителство възлага на американска компания превръщането на блатото в обработваема земя. През 1932 г. е създадено изкуственото езеро чрез изграждане на язовирна стена в източната и южната част. През 1982 г. е построена още една язовирна стена, с което нивото на водата се увеличава с няколко метра.  Езерото е обявено за рамсарско място според Конвенцията за опазването и разумното ползване на влажните зони като местообитания на водолюбиви птици, както и част от екологичната система от защитени зони в Европейския съюз „НАТУРА 2000“.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Флората на езерото е представена от над 800 вида висши растения, 40 вида лишеи и 35 вида мъхове. Среща се над 120 вида гъби. Околностите на езерото са заети от широколистни гори. Представители на флората в езерото са четирилистно разковниче (Marsilea quadrifolia), воден орех (Trapa natans), бяла водна лилия (Nymphaea alba), треволистен ръждавец (Potamogeton gramineus), класовиден многолистник (Myriophyllum spicatum), плаващ роголистник (Ceratophyllum demersum), блатно лютиче (Ranunculus fluitans) и др. В Червената книга на защитените видове попадат  коринтската власатка (Festuca koritnicensis), широколистната мишовка (Minuartia saxifraga), мраморният дебелец (Sempervivum marmoreum) и др.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
От фаунистична гледна точка езерото също представлява интерес. В района са установени над 2000 вида, като най-много са представителите на безгръбначните – над 1800 вида. Гръбначните видове са около 400, като около 70% от тях са от птичи видове. Срещат се и 26 вида бозайници, 27 вида влечуги, 11 вида земноводни и др. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бутковското езеро е важен кръстопът  при миграциите на птиците от района на Егейско море към Черно море и на северозапад към Унгарската пуста. В езерото зимуват световно застрашените къдроглав пеликан (Pelecanus crispus) и малък корморан (Phalacrocorax pygmeus). Силен интерес предизвиква и наличието на розово фламинго (Phoenicopterus roseus). В района на езерото през годината са описвани над 250 вида птици, като около 140 вида птици гнездят, над 130 са зимуващите видове, а около 170 са мигриращите. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Бутковското езеро е може би най-доброто място в Северна Гърция за наблюдение на много видове птици, както и един от малкото примери, показващи, че намесата на човека в природната среда не винаги причинява вреди!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Можете да посетите езерото, ако сте с кола или автобус, като прибегнете до услугите на хората от с. Бутково (Kerkini), до което се достига след отклонение при Ливадия по пътя от българската граница към Дойранското езеро, в подножието на Беласица. Има специално изгреден посетителски център, пункт-пристан от който се наемат лодки с местен ескурзовод. Няма да съжалявате!
 
 
 
 
 
 
 
 
Текст и снимки:
Атанас Китев, Румен Пенин
 

Публикувано от dimitar.zhelev

2 Коментара - Бутковското езеро – красив балкански пристан на пътя на прелетните птици

Даниела (непроверено) February 08, 2017

Отговори
Благодаря за интересния материал! Веднъж спрях, за да снимам езерото, но не знаех, че има откъде да се влезе с лодка в него. Следващият път ще го направя.

Жоро Танев (непроверено) February 08, 2017

Отговори
Чудесно място за разходка на семейството за един ден дори от София. Приятно ресторантче има недалече от лодките и за децата е интересно и полезно да се повозят и видят птиците, а има и коне за яздене. Два пъти съм водил моите там и съм доволен.

Сподели

Снимка на деня

Край виетнамския остров Фу Куок

ггф