Ежегодният географски фестивал в Санкт-Петербургския държавен университет се организира всяка пролет и е отворен за рускоговорящи студенти, докторанти и млади учени (до 35 г.). Фестивалната програма тази година бе посветена на 70-та годишнина от победата над Германия и края на Втората световна война, както и на 170-годишнината от основаването на Руското географско дружество.
Българският отбор взе участие и победи в съревнованието „Геопрезентация за региони и страни” под надслов „Светът в разнообразието”, което тази година включваше участници от 12 университета. Според регламента на състезанието всеки отбор трябваше да направи географска презентация за своя регион/страна в рамките на 10 минути. Географско съдържание, авторски труд, оригиналност, логичност на изложението, реакция на публиката бяха критериите за оценяване на презентациите от 6-членното жури от преподаватели в Санкт-Петербургския университет.
Българската презентация бе озаглавена „50 нюанса от България” и включваше 50 географски факта за историята, географията, стопанството, културата, фолклора, спорта и бита на българите. Осемте участници в българския отбор успяха да впечатлят журито с оригиналния си подход – съчетание на авторски видеоклип, вербална презентация, народни песни и самоковско хоро, чрез които да запознаят журито и публиката с родната България.
Малко след края на състезателната програма журито обяви победителя – отбора на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, представил България. Подгласници останаха отборите, презентиращи Волгоградска област, Крим и Кемеровска област.
Българският отбор бе в състав Димитър Желев, Бяла Момерова, Атанас Китев (НИГГГ на БАН), Илия Тамбураджиев, Десислава Христова, Лидия Семерджиева, Бойка Василева и Габриел Гутев. Ръководител на българската група на фестивала бе проф. д-р Румен Пенин, преподавател в Геолого-географския факултет на Софийския университет.
Програмата на фестивала бе изключително разнообразна – тържествено откриване и пленарна сесия; среща с географ-ветеран от Втората световна война; прожекция на филма „Ролята на географите във Втората световна война”; географска конференция за студенти, докторанти и млади учени (в 10 тематични секции), в която българските представители изнесоха два научни доклада – “Ландшафти на българските острови – Черно море и река Дунав” и “Защитени територии по Българското черноморско крайбрежие”; състезание за географска презентация; състезание брейн-ринг; географска олимпиада; турнир по футбол за географи; екскурзия в Санкт Петербург и много други.
Домакините, в лицето на доц. Григорий Исаченко от Санкт-Петербургския държавен университет, организираха вечер на руско-българската дружба; екскурзия за българските участници в руската тайга край селището Комарово на брега на Финския залив на Балтийско море; среща-разговор с доайена на руската география проф. Анатолий Григориевич Исаченко; посещение на музея на Арктика и Антарктида.
Българската група успя да се докосне и до други емблематични места на Санкт Петербург и се завърна в България с почетната купа и специалния диплом на фестивала за достойното представяне и завоюваното първо място.
16 Коментара - Българска победа на географския фестивал в Русия
Николай Данаилов (непроверено) February 08, 2017
ОтговориМарина Стоева (непроверено) February 08, 2017
ОтговориСвилен Стойчев (непроверено) February 08, 2017
ОтговориSherlock Holmes (непроверено) February 08, 2017
Отговоридо Sherlock Holmes (непроверено) February 08, 2017
ОтговориЕваларче (непроверено) February 08, 2017
ОтговориНадя (непроверено) February 08, 2017
ОтговориДиди (непроверено) February 08, 2017
ОтговориSherlock Holmes (непроверено) February 08, 2017
ОтговориRadina (непроверено) February 08, 2017
ОтговориНевена Дрангова (непроверено) February 08, 2017
ОтговориРосен Вергов (непроверено) February 08, 2017
ОтговориSherlock Holmes (непроверено) February 08, 2017
ОтговориКристалина Георгиева (непроверено) February 08, 2017
ОтговориРозмари Минкова (непроверено) February 08, 2017
ОтговориТина Петкова (непроверено) February 08, 2017
Отговори