HD 162826 е 15 пъти по-масивна от Слънцето и се намира на около 110 светлини години в съзвездието Херкулес. То не е видимо с невъоръжено око, но може да бъде видяно с бинокъл. Астрономите наблюдават звездата от две десетилетия, но едва сега разбират, че това е отдавна загубена сестра на Слънцето. Екипът от Тексас под ръководството на астронома Иван Рамирез е сигурен, че идентифицирането на HD 162826 e само първата стъпка.
“Искаме да знаем къде сме се родили”, казва Рамирез. “Ако можем да разберем в коя част на галактиката е формирано Слънцето, ще можем да възпроизведем условията в ранната Слънчева система. Това може да ни помогне да научим защо сме тук”.
Учените са върнали назад орбитите на звездите потенциални сестри на нашето Слънце, за да се види дали траекториите им се пресичат. Макар да звучи просто, идеята е изключително сложна за реализиране и в помощ са били поканени водещи учени. След извършването на тази стъпка са останали тридесет кандидат звездите. При следващия етап астрономите са сравнили ключови химически елементи, които биха могли да се оприличат на ДНК при човека. „ДНК“ на Слънцето са елементите барий и итербий. При изследването на химическите подписи на звездите, екипът на Рамирез установил, че HD 162826 е единствената, която се вписва в профила.
Една от най-вълнуващите перспективи при търсенето на подобни на Слънцето звезди е вероятността те да поддържат планети и дори живот. Назад във времето при формирането на семейството от звезди трябва да е имало обмяна на планетарен материал и химически вещества. Парчета от ранната Земя може да са били изстреляни в други Слънчеви системи, посаждайки потенциал за възникване на живот. Другата възможност е животът на Земята да е дошъл от друга система.