Алжир: загадъчните руини на Ксар Драа

Алжир: загадъчните руини на Ксар Драа

Дълбоко навътре в Алжирска Сахара се намират руините на Ксар Драа, един странен исторически обект, за който няма точна информация. Все още хипотезите защо, кога и кой го е построил остават. Думата „ксар“ се използва в Северна Африка като термин, обозначаващ: укрепено селище, дворец, замък. Подобни обекти има в Алжир, Мароко, Тунис и други страни.

Въпросният Ксар Драа се намира на около 50 km от гр. Тимимун в централната част на страната. Представлява съоръжение с кръгла форма с двойна стена с височина над 2 m. Външната е иззидана от камък, а вътрешната - от глина (кирпич). В него има три нива със стаи и евентуално складове, но без стълби и без външни прозорци. Вероятно са били използвани подвижни стълби. Около обекта има заравнена площ и е издигнат върху висока пясъчна дюна. А наоколо е океан от пясъчни дюни с различна височина и форма.

Три са основните предположения за предназначението на Ксар Драа: издигнат е като крепост от преследваните тук евреи през 1492 г., когато еврейското селище Таментит било разгромено от мюсюлмани, и е вероятно оцелелите да са потърсили спасение в пустинята, като потвърждение за това е наличието на еврейски знаци по някои от стените.

Второто предположение е, че е възможно да бъде кервансарай, т.е. търговска спирка, където пътешествениците са могли да си починат, прекосявайки пустинята. Ксар Драа бил своеобразен оазис за древните търговски кервани от Мали на юг към Средиземно море на север, и от Мароко на запад към Египет на изток.

Третото предположение свързва първите две – възможно е да е било място, в което живеели евреи, араби, бербери или други народи, които използвали съоръжението за живот, защита и търговия. Проведени са няколко кратки археологически експедиции, които не са дали отговор на тези въпроси. Местните жители нямат представа откога е този обект и за какво се е използвал. Явно са необходими мащабни археологически изследвания за разкриване на тайната на Ксар Драа.

Видео пътешествие до мистериозния археологически обект:

Алжир през последните години се опитва да възстанови развитието на туризма, преустановено поради политически причини през 90-те години на ХХ в. Страната е богата на природни и културни забележителности, традициите на населяващите я етноси са запазени и представляват интерес за посетителите на най-голямата по площ страна в Африка (2 381 741 km², с население над 46 млн.д.).

Румен Пенин

Източници:

https://www.archeotravelers.com/en/2020/11/06/the-mysterious-ksar-of-draa-in-timimoun/  

https://www.slobodenpecat.mk/pl/fotovideo-istrazhuvachki-misterii-ksar-draa-zagadochnata-tvrdina-srede-pustina-vo-alzhir/

https://life.comments.ua/news/travels/drevnie-ruiny-ksar-draa-tainstvennoe-zdanie-v-centre-pustyni-711737.html

https://www.slobodenpecat.mk/pl/fotovideo-istrazhuvachki-misterii-ksar-draa-zagadochnata-tvrdina-srede-pustina-vo-alzhir/ 

Публикувано от Prof.Rumen.Penin

Проф. Румен Пенин е географ и пътешественик, ръководител на катедра „Ландшафтознание и опазване на природната среда“ в Геолого-географския факултет на Софийския университет в периода 2006 – 2014 г., доктор от Московския държавен университет. Главен редактор е на електронното списание „Географ“. Автор е на книги, учебници, ръководства, монографии, научни статии, както и на фотографските изложби „Географията като приключение, географията като пътешествие“ и „Географията – пътешествие и приключение“, представени в над 100 селища на България. Изнася поредица от лекции, свързани със своите пътешествия, както и с географското образование и обучение в десетки селища в страната. Той е инициатор и председател на организационния комитет на Българския географски фестивал.

Сподели

Снимка на деня

Пътят към долния град на Сибиу, Румъния

ггф